Stomatologia dzieci – wizyta malucha u dentysty nie musi być straszna!

Gdzie najlepiej zabrać dziecko do dentysty, aby mieć pewność, że wizyta wcale nie będzie taka straszna? Podpowiadamy, na co należy zwrócić największą uwagę!

Strach przed wizytą u dentysty często towarzyszy zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Niestety, choć osoby dojrzałe najczęściej same potrafią się zmotywować do wizyty na fotelu stomatologicznym, to w przypadku dzieci wymaga to naprawdę dużo zachodu. Problem pojawia się wtedy, gdy już po wizycie maluch doznaje traumy i jest jeszcze bardziej przerażony niż przed z powodu nieodpowiedniego podejścia lub bardzo bolesnego sposobu leczenia.

Przyzwyczajaj malucha od najmłodszych lat do wizyt u stomatologa

Wokół wizyt u dentysty narosło wiele mitów, które są powtarzane przez wszystkich dookoła. Dorośli na samą myśl o pojawieniu się w takim gabinecie specjalistycznym często są bardzo przerażeni, co niestety odbija się później na ich pociechach, które biorą z nich przykład. Dzieci uważają, że skoro rodzice boją się iść do stomatologa, to one tym bardziej powinny się tej wizyty obawiać.

leczenie kanałowe Warszawa

Dlatego niezwykle istotne jest, aby od małego nie zaszczepiać w swoim dziecku strachu do tego typu wizyt, a oswajać je z tą myślą. Nawet jeśli my sami mamy nieprzyjemne wspomnienia związane z gabinetem dentystycznym, to warto je zachować dla siebie.

Wielogodzinne wiercenie i leczenie kanałowe nie jest przecież czymś, co czeka malucha na pierwszej wizycie, dlatego nie warto straszyć dziecka potencjalnym bólem oraz długim czasem spędzonym z otwartą szeroko buzią.

Dobrze jest zabrać malucha na pierwszą wizytę możliwie jak najszybciej. To dobry sposób na to, żeby przyzwyczaić pociechę do siedzenia na dużym fotelu dentystycznym oraz oswoić ją ze wszystkimi sprzętami. Wielu lekarzy specjalistów w tej dziedzinie zaleca, aby pojawić się z dzieckiem na pierwszej wizycie jeszcze zanim skończy ono roczek, czyli przed tym, jak maluch zacznie ząbkować.

Może wydawać się to pozbawione sensu, jednak w gruncie rzeczy jest to wskazane nie tylko ze względu na konieczność przyzwyczajania malucha do regularnego odwiedzania dentysty. Taka wizyta to także możliwość skontrolowania stanu dziąseł dziecka i ocenienia, czy jego ząbki prawidłowo zaczynają się wyrzynać. Na takiej wizycie lekarz dentysta może również poratować rodziców odpowiednimi preparatami o bezpiecznym i naturalnym składzie, które pozwolą przejść przez proces ząbkowania znacznie łatwiej i mniej boleśnie.

Co można jeszcze zrobić, aby wizyta w gabinecie stomatologiczna dla dziecka była łatwiejsza?

wybielanie zębów warszawa

Im wcześniej rodzice zdecydują się na pierwszą wizytę u dentysty, tym tak naprawdę lepiej. Po przeprowadzeniu pierwszego spotkania z lekarzem w wieku około roku, kolejne spotkanie warto zaplanować na wiek około dwóch lat.

Wtedy dobrze jest umówić malucha na tak zwaną wizytę adaptacyjną. Dziecko będzie mogło poznać na niej cały gabinet, zaznajomić się ze sprzętem dentystycznym oraz lepiej poznać swojego lekarza.

Pozwoli to uniknąć stresu podczas pierwszego poważnego spotkania, w którym będzie ono poddane pierwszym zabiegom. Dzięki tym sposobom oduczymy dziecko strachu przed dentystą.

Odpowiednia atmosfera i nowoczesne metody w gabinecie stomatologicznym kluczem do sukcesu

Dla dziecka u dentysty kluczową rolę odgrywa atmosfera. U maluchów bardzo łatwo idzie odwrócić uwagę oraz zająć je czymś innym na tyle skutecznie, aby nie przejmowały się tym, co lekarz robi z ich zębami. Ważna jest więc odpowiednia atmosfera w gabinecie, dostępne zabawki, którymi dziecko może się bawić na fotelu. Przydatne będą także maskotki, które magicznie będą przesyłały wsparcie, gdy maluch je przytuli podczas polerowania czy fluorowania ząbków.

aparat na zęby warszawa

Dlatego właśnie doskonałym pomysłem jest, aby udać się z maluchem do gabinetu wyspecjalizowanego w przyjmowaniu dzieci. W takich miejscach można liczyć na naprawdę wyjątkowe podejście i wręcz magiczną i bajkową otoczkę całej wizyty. Dzięki temu dziecko nie będzie bało się swojego lekarza, a fotel stomatologiczny nie będzie budził negatywnych skojarzeń.

Oczywiście samo odwracanie uwagi i zabawianie dziecka nie pomoże, gdy przyjdzie czas na profesjonalne zabiegi i zajdzie konieczność wyleczenia małej dziurki lub pozbycia się próchnicy, która jest częstym problemem u maluchów. Na szczęście w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych w Szczecinie tj. Spółdzielnia Pracy Lekarzy Specjalistów „MEDICUS”, rodzice mogą zdecydować się na wiele nowoczesnych zabiegów, które pozwalają na wykonanie podstawowych procedur praktycznie bezboleśnie.

Znieczulenie gazem rozweselającym oraz odpowiednio dopasowane do potrzeb dzieci narzędzia przyczyniają się do znacznie większego komfortu malucha podczas leczenia ząbków i zapewniania mu ślicznego, białego uśmiechu.