Taboret dla dentysty i dla chirurga – czy muszą się różnić?

Dla stomatologa, higienistki, urologa, ginekologa dermatologa, chirurga naczyniowego lub lekarza innej specjalizacji spędzającego wielu godzin w pozycji siedzącej, taboret medyczny to podstawowy mebel codziennego użytku. Są to zawody, w których czynnikiem ryzyka bardzo często są dolegliwości mięśniowo-szkieletowe. Ważne jest więc, by maksymalnie minimalizować to ryzyko i dobrać taki taboret, który będzie ergonomiczny oraz będzie spełniał nasze oczekiwania.

Ergonomiczne taborety

Ergonomiczne taborety wyróżniają się tym, że strefa nacisku jest ograniczona do kości ogonowych, podczas gdy zredukowany jest nacisk na tkanki miękkie i wyeliminowany nacisk na narządy płciowe.

Wysokiej jakości ergonomiczne siedziska, które posiadają otwór w środku, poprawiają krążenie krwi i wymuszają prawidłową pozycję z prostym kręgosłupem, nawet przy pochyleniu się do przodu, co zapewnia wygodną i poprawną pozycję nawet przy nachyleniu do pacjenta podczas przeprowadzania zabiegu lub badania.

Tradycyjne krzesło powoduje tylny ucisk ud i naczyń krwionośnych, negatywnie wpływając na krążenie oraz dotlenienie nóg i stóp. Aby się o tym przekonać, wystarczy wstać i zgiąć kolana: tyle trzeba, aby poczuć wyraźny dyskomfort. Używając krzesła tradycyjnego, pozycja z użyciem oparcia nie jest wygodna i zwiększa dystans do pacjenta. Wymusza na lekarzu pracę bez użycia oparcia lub pracę na samym skraju krzesła tak, aby mieć większą bliskość do pacjenta, który ma być badany lub leczony. Siedziska bez środkowego otworu wywierają duży nacisk na okolice narządów płciowych. U kobiet ucisk ten powoduje zwiększone pocenie się i może prowadzić do zakażenia dróg moczowych. U mężczyzn nadmierny ucisk w okolicy narządów płciowych jest dość szkodliwy i może w skrajnych przypadkach powodować problemy z erekcją.

taboret medyczny

Rodzaje taboretów

Taborety są obrotowe, a także wyposażone są w kółka lub stopki jezdne, a ponadto podnóżki, które umożliwiają specjaliście komfortowe ułożenie stóp w trakcie wykonywania zabiegu i konsultacji, a także przemieszczanie po gabinecie lekarskim oraz zwiększenie zasięgu. Posiadają one funkcję regulacji wysokości.  Wysokość niektórych z nich można regulować stopą, co, biorąc pod uwagę brak konieczności użycia rąk, zmniejsza ryzyko zakażeń krzyżowych.

Taborety do przeznaczenia medycznego są wykonywane z wysokiej jakości materiałów. Są one tapicerowane z użyciem tapicerki bezszwowej, co zmniejsza ryzyko przenoszenia bakterii, które w gabinetach i innych placówkach medycznych jest szczególnie wysokie. Do wykonania pozostałych komponentów używa się zazwyczaj stali nierdzewnej oraz powłoki chromowanej, które są odporne na korozję, wilgoć, promienie UV, wysokie temperatury oraz czynniki atmosferyczne.

Na rynku można spotkać taborety o różnych kolorach tapicerki oraz o różnych kształtach: najczęstsze są taborety okrągłe, ale i takie, które kształtem przypominają siodło do jazdy konnej.

Uniwersalny wybór

Taborety medyczne mają zastosowanie w wielu dziedzinach takich jak: ginekologia, stomatologia, chirurgia, medycyna estetyczna, okulistyka, weterynaria, a nawet kosmetologia oraz fryzjerstwo. Taboret medyczny wysokiej jakości to inwestycja na lata. Warto postawić na ergonomiczny, specjalistyczny i w pełni komfortowy taboret, kiedy na co dzień spędzamy czas w gabinecie i kiedy wygodne siedzisko może umilić i ułatwić nam pracę oraz zapobiec szeregowi dolegliwości na które jako lekarze możemy być narażeni przy długotrwałej oraz często mało przyjaznej dla naszego kręgosłupa pozycji siedzącej.