Własny gabinet czy etat – dentysta pod lupą

Wizyta u dentysty zawsze wiąże się z kosztami. Usuwanie kamienia, wybielanie zębów, aparat ortodontyczny, leczenie ubytków – wszystko generuje koszty. Wydaje się więc, że dentyści zarabiają na własnej praktyce krocie. Jak jest jednak naprawdę? Lepiej mieć własny gabinet, czy pracować na etacie?

Kierunek lekarsko-dentystyczny jest bardzo popularny. Wynika to z faktu, że zawód ten cieszy się dużym prestiżem i kojarzy się z wysokimi zarobkami. Myśląc o świetlanej przyszłości studenci niejednokrotnie wydają ogromne kwoty na swoją edukację. Płatne studia na tym kierunku na Uniwersytecie Jagiellońskim kosztują aż 30 tysięcy złotych za rok.

Ile musimy wydać, by otworzyć gabinet?

Po zakończeniu studiów nie mamy żadnej specjalizacji. Jej zrobienie trwa jeszcze minimum 5 lat. Wielu młodych absolwentów postanawia w tym momencie odtworzyć własny gabinet stomatologii ogólnej. Nie jest to jednak łatwe. Musimy wziąć pod uwagę wysokie koszty.mezczyzna-w-gabinecie-dentystycznym

Gabinet musi być wyposażony w fotel stomatologiczny oraz inne urządzenia i akcesoria. Należy także wziąć pod uwagę cenę materiałów stomatologicznych i narzędzi. Powinniśmy się zaopatrzyć w odpowiednie urządzenia diagnostyczne, jak chociażby urządzenie RTG, które musi spełniać warunki określone w przepisach. Wszystko musi być także odpowiednio sterylizowane – takie urządzenia również musimy zakupić. Pamiętajmy o doliczeniu kosztów za wynajem, lub zakup, lokalu. Jeżeli w jednym miejscu będziemy chcieli mieć kilka gabinetów, w każdym musi być odpowiednie wyposażenie. A nie są to małe koszty. Sam fotel może kosztować od 40 do 120 tysięcy złotych. Sterylizator około 15 tysięcy złotych. Zakup rentgena to inwestycja rzędu 30 -50 tysięcy.

Pamiętajmy także, że w prywatnej praktyce liczy się wygląd naszego gabinetu. Często musimy wyremontować i przystosować lokal. Do tego przygotować estetyczne poczekalnie, kupić meble. To kolejne koszty.

Koszty możemy obniżyć kupując jedynie niezbędny, używany sprzęt. Jednak robiąc gabinet po kosztach obniżamy standard, co może zniechęcić klientów do korzystania z naszych usług. Ciekawą opcją jest również branie sprzętów w leasing. Dzięki temu rozkładamy koszty nie rezygnując z jakości. Wiele firm oferuje taką możliwość na podstawie prawa do wykonywania zawodu.

Ile możemy zarobić?fotel-dentystyczny

Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od lokalizacji naszego gabinetu, konkurencji w okolicy, tego jaki mamy zakres usług, sprzęt, specjalistów. To biznes jak każdy inny i liczą się wydatki na reklamę i obsługa klienta. Jeżeli pacjent ma zapłacić za usługę musi otrzymać najlepszą jakość, inaczej do nas nie wróci.

Posiadając własny, dobrze prosperujący gabinet możemy liczyć na wyższe dochody, ale wszystko zależy od miesiąca. Większe gabinety, monitorujące aktywność pacjentów, wskazują, że więcej wizyt jest w sezonie przed urlopowym i przedświątecznym. Ludzie nie chcą, by w tym czasie zaskoczył ich ból zęba.

Sytuacja ekonomiczna również wpływa na zarobki stomatologów. Oczywiście, kiedy kogoś boli ząb zawsze przyjdzie do gabinetu. Jednak w czasach kryzysu mniej osób decyduje się na zabiegi estetyczne takie jak wybielanie zębów czy aparaty ortodontyczne. Również niestabilna sytuacja polityczna sprawia, że pacjenci wybierają wykonywanie mniejszych zabiegów i odkładają ewentualnie na te poważniejsze.

Posiadanie własnego gabinetu dentystycznego może dać nam większe zarobki, ale to również większe ryzyko i inwestycja. Szacuje się, że dobrze prosperujący gabinet może zarabiać koło 20 tysięcy miesięcznie. Pamiętajmy jednak, że nie możemy liczyć na takie zarobki od początku. A to właśnie wtedy konieczne są ogromne inwestycje w nasz biznes.