Najpopularniejsze zabiegi dentystyczne

Wizyty u dentysty nie kojarzą nam się najlepiej, boimy się ich i staramy się uciekać od nich jak tylko daleko się da. Ból zęba potrafi być niezwykle uciążliwy, wybija nas z rytmu, nie pozwala myśleć ani skupić się na dłużej na żadnej, nawet najprostszej rzeczy. Niestety im dalej uciekamy od problemu, tym dalej jest od nas także i jego rozwiązanie.

Jednak czasy, kiedy to wizyty u stomatologa kojarzyły się wyłączenie z bólem dawno już minęły. Coraz lepsze środki znieczulające, powodują, iż podczas tych najpopularniejszych zabiegów dentystycznych nie odczuwamy praktycznie żadnego bólu. Tych najpopularniejszych zabiegów…. Właśnie, czego tak właściwie się boimy, jakich zabiegów?

Najpopularniejsze zabiegi dentystyczne

Chcąc mówić o zabiegach dentystycznych, musimy podzielić je właściwie na dwie osobne kategorię.
Pierwszą z nich są zabiegi przeprowadzane stricte ze względu na ochronę stanu zdrowie naszego zgryzu.
Drugą są zabiegi, które wykonywane są ze względu na estetykę naszych zębów, nimi zajmuje się stomatologia kosmetyczna.

Kategoria pierwsza – zdrowie

To właśnie do pierwszej kategorii należą zabiegi, które źle wspominamy z przeszłości i których boimy się po dziś dzień. Borowanie i plombowanie, leczenie kanałowe czy wyrywanie, to najpopularniejsze, choć na pewno nie dla pacjentów, zabiegi przeprowadzane przez dentystów w celu ochrony naszego zdrowia.

dwoje-dentystow

Borowanie – Borowanie wraz z plombowaniem to zdecydowanie najpopularniejszy zabieg dentystyczny wykonywany w Polsce. Polega na mechanicznym usuwaniu, przy użyciu specjalnego wiertła, zaatakowanej przez próchnicę tkanki zęba.

Plombowanie – Po borowaniu przychodzi czas na załatanie tego co zniszczyła próchnica i tego co udało nam się po niej usunąć. Lekarz przy użyciu różnorodnych materiałów, najczęściej używanym „wypełniaczem” ubytków jest specjalny materiał światło utwardzalny, który przy użyciu lampy polimeryzacyjnej staje się twardy w przeciągu kilku sekund.

Jest on również estetyczny, ponieważ jego kolor i odcień dobiera się do naszych zębów, w rezultacie czego nie różni się on swoją barwą od nich.

Leczenie kanałowe – Zabieg ten jest nieodwracalnym leczeniem miazgi zęba, czyli jego wnętrza, które odpowiada między innymi za czucie. Polega na całkowitym usunięciu miazgi, zdezynfekowaniu wnętrza zęba i wypełniania go odpowiednim materiałem

Ekstrakcja – Znana szerzej jako usunięcie lub wyrwanie, mimo rozwinięcia się medycyny, nadal musi być, w niektórych przypadkach, stosowana. Ekstrakcja jest to zabiegiem, który rozpoczyna się od znieczulenia, następnie lekarz usuwa więzadło przyzębne, czyli tkankę która wypełnia przestrzeń pomiędzy kostniwem, a wyrostkiem zębowym.

Następnie przy użyciu kleszczy musi, stosując specjalnych ruchy, ząb zwichnąć, wówczas ząb oddziela się od kości i można go wyciągnąć. Nie jest to jednak koniec, dentysta następnie musi pozostawiony zębodół dokładnie oczyścić, a następnie opatrzyć.

Kategoria druga – estetykadentysta-przy-pracy

Zabiegi estetyczne, mają na celu dbanie przede wszystkim o piękno naszych zębów, a co za tym idzie o nasze małe kompleksy i piękno jako takie, gdyż zęby to nasza najlepsza wizytówka.

Wybielanie zębów – Kto nie marzy o pięknych śnieżnobiałych zębach niczym gwiazda rodem z Hollywood. Zabiegi, które mają na celu sprawić nam takie „perełki” stają się coraz bardziej popularne i z roku na rok korzysta z nich coraz większa liczba pacjentów. Oczywistym jest, iż na skutek palenia papierosów, picia kawy i herbaty nasze zęby tracą swoją naturalną biel.

W gabinetach dentystycznych najpopularniejszymi metodami wybielania zębów są metody laserowa i nakładkowa. Ta pierwsza polega na kilkukrotnym nałożeniu preparatu wybielającego i jego aktywacji za pomogą lasera, biel po takim zabiegu utrzymuje się nawet przez 3 lata. Drugą metoda polega na stosowaniu w nocy specjalnego żelu wybielającego i nakładek wykonanych i dopasowanych przez dentystę.
Licówki – Dzięki licówką nasze zęby zyskują dosłownie nową twarzą czyli lico. Zabieg ten polega na przyklejeniu do przedniej strony naszego zęba płatka porcelany, który maskuje defekty estetyczne. Przy użyciu licówek możemy zasłonić zęby, których nie jesteśmy w stanie rozjaśnić, pozbyć się szpar, poszerzyć czy przedłużyć zęby.

Koronka – Wykonywana jest w przypadku, kiedy dojdzie do mechanicznego zniszczenia zęba lub kiedy próchnica spowodowała naturalne zniszczenie jego korony i to właśnie ją zastępuje. Korony najczęściej wykonuje się z pełnej ceramiki, akrylu lub porcelany.