Ortodoncja – jak pozbyć się wampirzych kłów

Wampiry mogą być w ostatnim czasie ulubieńcami mediów, jednak posiadanie „wampirzych” kłów to żadna przyjemność. Przyjmują one ostry i postrzępiony wygląd zazwyczaj z powodu braku miejsca i stłoczenia zębów. Nie są one niebezpieczne dla zdrowia, jednak pacjenci często źle się z nimi czują.

Do czego służą kły?zeby-usmiech

Kły to cztery zęby, dwa na górze i dwa na gole, które są spiczaste i często przypominają kształtem zęby psów. Potrzebujemy kłów ponieważ to one pomagają nam rozrywać na mniejsze kawałki pokarmy.  Dodatkowo przytrzymują to, co jemy w miejscu, dzięki czemu możemy przeżuć jedzone przez nas potrawy. To ułatwia nam połykanie i trawienie.

Skąd biorą się wampirze kły?

Podczas, gdy u większości mięsożerców wszystkie zęby są spiczaste, u ludzi to tylko 4 kły, które u wielu osób nie wyróżniają się tak bardzo. Niestety w przypadku, gdy nasze uzębienie jest krzywe, a zęby stłoczone często kły są wypychane do przodu lub wyrastają wyżej. Wyglądają wtedy na dużo większe i ostrzejsze niż w rzeczywistości. Są wręcz „wampirze”. Nie jest to niebezpiecznie, ale możemy się czuć z tym bardzo niekomfortowo.

Jak leczyć wystające kły?

Nie musimy się godzić z nieestetycznym wyglądem wampirzych kłów. Dzięki zaawansowanej stomatologii estetycznej i ortodoncji możemy być posiadaczami prostych zębów i idealnego uśmiechu. Podstawową metodą leczenia jest noszenie aparatu ortodontycznego, który przesunie nasze zęby w ten sposób, że kły się cofną i schowają. Czasem w ramach leczenia ortodontycznego jest konieczne operacyjne leczenie wad zgryzu. Zazwyczaj chodzi o usunięcie 2-4 zębów, aby zrobić miejsce na prawidłowe ustawienie pozostałym. Takie decyzje powinien jednak podejmować zawodowy ortodonta.zabieg-dentystyczny

Pamiętajmy, że przed założeniem aparatu ortodontycznego powinniśmy się odpowiednio przygotować. Jeżeli wada zgryzu jest duża i konieczne jest założenie aparatu na stałe będziemy go nosić od 1,5 do 2,5 lat, a w bardzo skomplikowanych przypadkach nawet 3 lata. Dlatego zazwyczaj przed jego założeniem wskazaniem jest higienizacja jamy ustnej. Oznacza to, że dentysta dokładnie sprawdza stan naszego uzębienia, leczy wszystkie zęby, lokalizuje ogniska próchnicy. Jeżeli mamy nieszczelne plomby są one wymieniane. Ubytki będące wynikiem erozji szkliwa również są uzupełniane.

Powinniśmy również sprawdzić w jakim stanie są nasze martwe zęby. Następnie może zostać podjęta decyzja o ich usunięciu, aby zrobić miejsce dla pozostałych, lub o ich ponownym przeleczeniu.

Należy także zwrócić uwagę na stan przyzębia i grubość kamienia nazębnego. Mogą zostać podjęte kroki zaradcze, takie jak usuwanie kamienia, a jeżeli to konieczne lakierowanie zębów fluorem. Ten zabieg dodatkowo wzmacnia szkliwo.

Dopiero wyleczone zęby mogą zostać poddane leczeniu ortodontycznemu. Zazwyczaj, aby opracować dobry plan leczenia potrzebne jest zdjęcie pantomograficzne i boczne czaszki oraz dokumentacja stanu uzębienia przed założeniem aparatu. Dzięki temu lekarz może zaproponować nam odpowiednią strategię leczenia.

Przyczyną wampirzych kłów jest zazwyczaj wada zgryzu, dlatego najskuteczniejszym rodzajem leczenia tej przypadłości jest wizyta u ortodonty. Dzięki odpowiednim badaniom będzie on w stanie dobrać dla nas odpowiedni aparat i zaproponować strategię leczenia, która nie tylko usunie wystające kły, ale również zapewni nam hollywoodzki uśmiech. Pamiętajmy, że poważna wada zgryzu to nie tylko kwestia kosmetyczna i nie warto na niej oszczędzać, czy odkładać ją na później.