Usuwanie ósemek

Ósemki, czyli popularne zęby mądrości nie cieszą się wśród ludzi największą sławą, bo choć kojarzą się z wyższym IQ, w rzeczywistości nie wnoszą niczego do jego poziomu. Wyrastające ósemki to przede wszystkim proces bolesny, bo przez brak miejsca w szczęce są one niejednokrotnie ułożone nieprawidłowo i uciskają pozostałe zęby, tworząc ogólnie niezbyt przyjemne wrażenie. Z tego też powodu jednym z częstszych operacji stomatologicznych jest dziś usuwanie ósemek. Dlaczego jest tak często zalecane i czy faktycznie jest konieczne w każdym przypadku?

Znaczenie ósemek dla człowieka

Popularne zęby mądrości to nic innego jak trzecie zęby trzonowe, rozwijające się zwykle dopiero pomiędzy 16 a 25 rokiem życia. Jako że pojawiają się tak późno, szczęka nie ma zwykle miejsca na ich przyjęcie w swoich szeregach. To właśnie z tego powodu ósemki rosną często pod kątem, podrażniając policzki lub uciskając inne zęby. Oczywiście jak wszystkie zęby trzonowe, ich zadaniem jest ułatwienie ścierania i przeżuwania pokarmów, jednak rosnące pod nienaturalnym kątem nie mają szans spełnienia swojego zadania. I to właśnie dlatego najczęściej po prostu się je usuwa.
Usuwanie ósemek jest ściśle związane z nieprawidłowym wyrastaniem zęba, prowadzącym do bolesnych komplikacji i ciągłego dyskomfortu. Ekstrakcja ósemki jest przy tym konieczna w momencie, gdy wyrastający ząb rozpycha pozostałe zęby w szczęce lub nie ma w ogóle szans na prawidłowe wyrżnięcie się z powodu blokady ze strony innych zębów. Nieusunięte ósemki mogą zagrażać w takim wypadku konstrukcji całego zgryzu, uszkadzając go i wymuszając stosowanie aparatu ortodontycznego po zabiegu usunięcia uciskającego zęba. Co więcej, źle wyrośnięte ósemki mogą uciskać na korzeń zębów sąsiednich, przyczyniając się do stanów zapalnych, bólów szczęki, migreny i ogólnego złego stanu samopoczucia.

Kiedy usuwanie ósemek jest konieczne?

prześwietlenie zgryzu
Częstym widokiem w gabinecie dentystycznym są ósemki, które jedynie częściowo wyrastają z dziąseł i znajdują się ukryte pod tzw. kapturem dziąsłowym. Sytuacja ta jest dla pacjenta niezbyt bezpieczna, gdyż resztki jedzenia dostające się pomiędzy ząb a dziąsło mogą sprzyjać pojawianiu się bakterii, stanów zapalnych, ostrych bólów i opuchlizny dziąseł. Co gorsze, każde takie siedlisko bakterii może przerodzić się w ognisko zapalne, które przedostając się do krwioobiegu powoduje różne choroby w obszarach ciała pozornie niezwiązanych z uzębieniem. W wypadku takim usunąć można albo ząb, albo znajdujący się nad nią kaptur dziąsłowy, o ile oczywiście ząb ułożył się prawidłowo w szczęce. W większości przypadków jednak szczęka człowieka jest za mała, by poradzić sobie z dodatkowym kompletem trzonowców.

Higiena i leczenie ósemek

Zęby mądrości mogą tkwić w szczęce przez wiele lat bez najmniejszych problemów, by po czasie ujawnić ostre stany zapalne i bóle trudne do zniesienia nawet przez najbardziej wytrzymałego człowieka. Wszystko dlatego, że dbanie nawet o te prawidłowo wyrośnięte ósemki ma swoje ograniczenia. Ich umiejscowienie w szczęce nie daje dużego pola do manewru przy użyciu szczoteczki do zębów, nie wspominając już o nitkowaniu. Gorszy dostęp do zęba to oczywiście większa szansa na próchnicę, ubytki i rozwój bakterii, a także przenoszenie się zmian na zęby sąsiednie. Wtedy to po raz kolejny pojawia się jedynie jedno rozwiązanie – usunięcie zęba.

Zabieg ekstrakcji ósemek przeprowadza się zwykle w znieczuleniu miejscowym, choć to i tak nie każdemu pomaga w odczuwaniu mocnego bólu w trakcie wykonywania zabiegu. Ósemki wyrywane są często bardzo długo, bo dostęp do tak odległego miejsca w szczęce jest dla lekarza po prostu trudny i niejednokrotnie wymaga wykonania kilku nacięć na dziąsłach w celu całkowitego usunięcia resztek zęba. W wielu przypadkach miejsca po usuniętych ósemkach trzeba nawet zabezpieczać szwami. Bóle towarzyszące usuwaniu ósemek mogą trwać przez nawet kilka dni, podczas których warto unikać szczotkowania zębów i dziąseł w okolicy tylnej oraz płukania zębów płynem do higieny jamy ustne. Delikatne, rozdrobnione posiłki, duże ilości płynów i generalne oszczędzanie szczęki są tu zaleceniem oczywistym. Rezultat? Zdrowy uśmiech bez bólu i brak zębów mądrości, których człowiek nie zdążył jeszcze usunąć w procesie ewolucji.

 

Kompleksową pomoc z ósemkami i nie tylko zapewnia klinika stomatologiczna Podralscy.