Protetyka, jako dział stomatologii zajmuje się uzupełnianiem braków w jamie ustnej. Robi to przy użyciu różnego typu protez, co dzięki cały czas rozwijającemu się postępowi w tej dziedzinie jest możliwe na wiele sposobów.
W zakresie protetyki, jak i każdej innej dziedziny stomatologii liczy się czas i szybkość działania. O tym należy pamiętać i tego trzeba przestrzegać, jeśli chce się mieć estetyczny, a przede wszystkim prawidłowo funkcjonujący zgryz. Dlaczego?
Czym zajmuje się protetyka?
Ekstrakcja zęba, a więc jego usunięcie, to rzecz jasna rozwiązanie ostateczne. Mocno popsuty ząb, którego po prostu nie da się wyleczyć, musi być wyrwany. I choć w dzisiejszej dobie jest mnóstwo sposobów na to, aby nawet bardzo zaawansowany proces chorobowy w jamie ustnej zatrzymać, to bywają sytuacje, w których zęby traci się na skutek nieszczęśliwego wypadku czy uderzenia.
Uzupełnianie takich braków jest natomiast dla zachowania odpowiedniego zgryzu czy prawidłowego żucia — niezwykle istotne. I chociaż niektórym wydaje się, że utracenie jednego czy dwóch zębów nie jest problematyczne, nie ma to nic wspólnego z prawdą.
Nawet jeden brakujący ząb może doprowadzić bowiem do rozchwiania się kolejnych lub ich przesunięcia. Nie wspominając już o większych ubytkach lub całkowitym braku uzębienia. Takie problemy w jamie ustnej nie tylko odbierają pewność siebie, ale i realnie wpływają na codzienne życie i zdrowie.
Rodzaje protez stosowanych w protetyce
Na ogół wyróżnia się protezy stałe oraz protezy ruchome. Choć różnią się między sobą cenami, przeznaczeniem i materiałem, z którego są wykonane, do dziś stosowane są jednak tak samo często. Wszystko zależy od potrzeb, budżetu i oczekiwań pacjenta.
Te pierwsze stosowane są w przypadkach pojedynczych lub całościowych braków, nie ma to znaczenia. Co do zasady jednak ta kategoria, to kolejno implanty, mosty i korony. W przypadku, gdy pacjent cierpi na całkowite bezzębie, najczęściej wybiera się te pierwsze. Wszczepione punktowo implanty, służą wtedy jako podstawa do osadzonej na nich protezie.
Cechą charakterystyczną takiego wypełnienia jest fakt, że jest ono niezwykle trwałe i odporne na wszelkie uszkodzenia. W przeciwieństwie do mostów nie wymaga również szlifowania zębów sąsiednich. Nie jest jednak rozwiązaniem należącym do najtańszych.
Proteza ruchoma, to kolei potocznie nazywana — sztuczna szczęka. Dopasowywana jest przez protetyka na podstawie indywidualnych potrzeb pacjenta. Takie rozwiązanie wiąże się z mniejszymi kosztami, ale wymaga szczególnej pielęgnacji. Pacjent musi bowiem regularnie kupować i stosować odpowiednie preparaty pielęgnujące jego nowe, sztuczne zęby. Co więcej, proteza ruchoma wymieniania jest zazwyczaj co kilka lat, bo z czasem dochodzi do jej zużycia. Mimo tego, na podobne rozwiązanie decyduje się bardzo wiele osób, szczególnie starszych.
Wizyta u protetyka
Z reguły wizyty u protetyka, to umówione dużo wcześniej spotkania. Co jednak zrobić, gdy sytuacja wymaga nagłej interwencji? W Łodzi funkcjonuje na przykład specjalistyczne pogotowie stomatologiczne Podralscy.pl, które dostępne całodobowo przyjmuje pacjentów z poważnymi bólami zębów lub problemami z protezą właśnie.
W gabinecie skorzystać można zresztą z usług stomatologii zachowawczej, endodoncji, chirurgii stomatologicznej i protetyki. Profesjonalizm, duże doświadczenie, praca na nowoczesnym sprzęcie i co najważniejsze — odpowiednie podejście do pacjenta, a właściwie pełne poświęcenie się jego problemom, to cechy, którymi wyróżnia się na tle konkurencji.