Mostek czy implant? Jak naprawić ubytki zębowe

Kiedy ząb wypada lub zostaje wybity podczas nieszczęśliwego wypadku, pozostaje nieestetyczny ubytek, który nie tylko wpływa na wygląd danej osoby, lecz może powodować zmiany w pozostałym uzębieniu.

Niezbędne jest wówczas wybranie, czy w miejscu tym umieszczony zostanie implant, czy mostek. Aby wybór był trafny, warto zapoznać się z cechami poszczególnych rozwiązań. W tym artykule przeczytasz o tym, czym charakteryzują się zarówno mostki na zęby, jak i implanty, co pomoże Ci dopasować odpowiednie rozwiązanie do Twoich potrzeb.

Uzupełnianie ubytków w zębach

Pacjenci zgłaszający się do gabinetu stomatologicznego z ubytkiem pomiędzy zębami pytają o to, co najlepiej w takiej sytuacji zrobić, bo przecież na co dzień nie spotykamy się z takim wyborem. Okazuje się wówczas, że istnieje kilka możliwości uzupełnienia takiego ubytku i że naprawdę warto to zrobić, bo w przeciwnym razie może to skutkować nieprzyjemnościami. Warto pamiętać, że zęby delikatnie zmieniają swoje ułożenie, czasami na siebie nachodząc, albo po prostu wykorzystując wolny obszar. Przykładem tego są ósemki, które często trzeba usuwać, ponieważ negatywnie wpływają na zęby znajdujące się obok nich.

stomatolog Łódź

Kiedy pojawia się luka pomiędzy zębami, pozostałe uzębienie będzie się pochylało w stronę wolnego miejsca, co może być nie tylko bolesne, ale także wpływać negatywnie na same zęby, ponieważ szczęka stanie się mniej stabilna. W wyniku tego mogą zacząć wypadać pozostałe zęby czy też tworzyć się inne niepożądane reakcje.

Mostek na zęby

Warto zatem zdecydować, w jaki sposób chcesz zaopiekować się swoim uzębieniem, a jedną z możliwości jest założenie mostka. Może on zastępować jeden lub więcej zębów, jednak może on być założony wyłącznie w takim miejscu, które jest otoczone stałymi zębami, ponieważ będą one stanowić tzw. filary dla wstawianych wypełnień. Istnieje kilka rodzajów mostów – są to mostki pełnoceramiczne, ceramiczne oraz kompozytowe i dobierane są zgodnie ze stanem uzębienia danego pacjenta. Most na zęby jest niejakim odpowiednikiem popularnych protez ruchomych – w tym przypadku jednak mostek zakładany jest na stałe i musi być jedynie wymieniany przez lekarza po określonym przez niego czasie.

Oczywiście przed założeniem mostka, dentysta musi dokładnie zbadać uzębienie pacjenta i stwierdzić, czy mostek będzie u niego dobrym rozwiązaniem. Przeszkodą mogą być, na przykład, niezwykle słabe zęby, które mają podtrzymywać wypełnienia, co grozi powikłaniami w przyszłości. Jeśli chodzi o koszty mostka na zęby, kwoty te wahają się zazwyczaj pomiędzy 300, a 600 złotych.

Implanty na zęby

chirurgia stomatologiczna Łódź

Innym popularnym rozwiązaniem w przypadku utraty zęba jest wszczepienie implantu. Tego typu wypełnienie jest umieszczane na stałe i nie jest wymieniane. Implant wygląda jak śrubka przymocowana do korony zęba i w istocie jest on koroną dołączoną do łączników i samego implantu umieszczanego w kości.

Ten sposób zastępowania zębów jest bardzo efektywny i mocny. Co ważne, sam w sobie nie stanowi on dużego ryzyka powikłań w uzębieniu. Dużą zaletą implantów jest to, że ich korony są dopasowywane do uzębienia pacjenta pod względem kolorystycznym, dzięki czemu implant się nie wyróżnia, zapewniając maksimum komfortu i ładnie się prezentując razem z resztą zębów.

Z usług stomatologa w Łodzi mogą państwo skorzystać w Zakładzie Opieki Zdrowotnej „TRIDENT”  znajdującej się przy ul. Jana Kilińskiego 82.

Podobnie jak w przypadku każdego zabiegu, wszczepienie implantu zęba musi być uzgodnione z lekarzem. Oznacza to, że specjalista określi, czy implant pasuje do uzębienia i przekaże wszystkie niezbędne informacje na temat przebiegu takiej procedury, rodzajów implantów lub też ewentualnych przeciwwskazań oraz alternatyw. Pacjent może z kolei wybrać rodzaj korony, gdyż warto wiedzieć, że istnieje kilka wariantów.

Korona ceramiczna jest zrobiona z porcelany i świetnie dopasowuje się do koloru pozostałego uzębienia. Oprócz niej można zdecydować się również na koronę cyrkonową, metalową czy akrylową. Jeśli chodzi o sam zabieg, może on potrwać od około godziny do dwóch godzin, wszystko zależy od miejsca, w którym implant jest umieszczany oraz od stanu uzębienia. Kiedy zabieg jest zakończony, lekarz zaszywa ranę, a w wyznaczonym terminie odbywa się zdjęcie szwów. W międzyczasie należy stosować się do wszelkich zaleceń specjalisty, które pomogą szczęce dobrze się zagoić.