Licówki – wskazania i przeciwwskazania

Piękny, perliście biały uśmiech to marzenie wielu osób. Niestety, ze względu na różnice w budowie kostnej każdego człowieka nie każdy ma na tym polu równe szanse. Według danych pozyskanych z różnych badań społecznych, aż 75% Polaków nie jest zadowolonych ze swojego uzębienia. Wraz z rosnącą liczbą osób świadomych swojego wyglądu rośnie liczba chętnych do wszelkiego rodzaju zabiegów z obrębu stomatologii estetycznej. Jednym z popularniejszych obecnie produktów na tym specyficznym rynku są tak zwane licówki, czyli nakładki dzięki którym możliwa jest poprawa wyglądu uzębienia. Czym są licówki i jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do ich stosowania?

Licówki – co to takiego?

Licówki uważane są dziś za jedno z największych osiągnięć współczesnej stomatologii estetycznej. Ich założenie pozwala na uzyskanie trwałej korekcji estetyki zębów na okres od 5  do nawet 12 lat! Najczęściej stosowanym gatunkiem licówek są licówki ceramiczne, które ze względu na swoją budowę pozostają odporne na różnego rodzaju przebarwienia przez wiele lat. Większość licówek jest tworzona w kolorze perliście białym, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie prawdziwie „amerykańskiego”, białego uśmiechu, jednak w momencie, gdy są one stosowane pojedynczo jako zatuszowanie ubytku zębów, licówki mogą zostać dopasowane kolorystycznie do naturalnego odcienia kości człowieka.

szyny relaksacyjne wrocław
Licówki we Wrocławiu? Sprawdź dentalium.wroclaw.pl!

 

Licówki były niegdyś uważane za szkodliwe dla zębów, gdyż ich montaż wymagał dość solidnego szlifowania powierzchni zęba i tym samym ingerowania w jego tkankę twardą. Dziś jednak licówki wymagają szlifowania na głębokość od 0,3 do 0,7 mm, a więc dość płytko w porównaniu z ich starszymi wariantami. W teorii licówki mogą zostać zamontowane na każdym zębie, jednak większość dentystów zaleca je wyłącznie na przednim odcinku zębów górnych i dolnych.

Kiedy warto korzystać z licówek?

Kwestia estetyki licówek wydaje się być niepodważalna – wiele osób to właśnie przez chęć uzyskania pięknego, perlistego uśmiechu decyduje się na wizytę u stomatologa. Licówki mogą być stosowane jako metoda poprawy kształtu zębów, ich położenia w łuku lub po prostu jako forma poprawy koloru i wybielania zębów. Licówki posiadają jednak znacznie szersze zastosowanie i mogą zostać zalecone przez samego lekarza podczas wizyty. Licówki mogą być bowiem używane jako sposób na odbudowę utraconego lub uszkodzonego zęba oraz jako wypełnienie przerw pomiędzy nazbyt rozsuniętymi zębami. Zwłaszcza w drugim z wymienionych przypadków licówki zdają się być tańszym i szybszym rozwiązaniem – niegdyś zamykanie szpar międzyzębowych wymagało ingerencji aparatu ortodontycznego, co nie zawsze było korzystne z punktu widzenia zgryzu pacjenta. Dziś, wypełnienie przerwy licówką jest naprawdę proste i pozwala na uzyskanie pięknego uśmiechu już po wyjściu z gabinetu.

Przeciwwskazania

Licówki, podobnie jak wszelkie inne metody leczenia, mają swoje wady i przeciwwskazania. Jednym z najbardziej popularnych kłopotów z licówkami jest trudność w doborze koloru licówki w przypadku wykonywania pojedynczego uzupełnienia ubytku czy też brak możliwości ich naprawy w przypadku uszkodzeń. Z medycznego punktu widzenia licówki są jednak odradzane przede wszystkim tym, którzy cierpią na różne nieprawidłowości zgryzu, które mogłyby doprowadzić do nadmiernego obciążania licówek i ich uszkodzenia. Przeciwwskazaniem do ich stosowania są też różnego rodzaju parafunkcje, czyli złe nawyki (takie jak obgryzanie długopisów czy paznokci), oraz bruksizm, czyli choroba polegająca na patologicznym zgrzytaniu zębami. Innymi słowy tam, gdzie licówki byłyby narażone na bezpośrednie ryzyko uszkodzenia, ich obecność warto głęboko przemyśleć.