Stomatologia jest uznawana za jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin medycyny. Nic zatem dziwnego, że stomatolog powinien nieustannie podnosić swoje kwalifikacje, aby móc bezpiecznie i skutecznie leczyć zęby oraz choroby dziąseł swoich pacjentów. Nieprawidłowe leczenie i źle przeprowadzony zabieg może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla osób, które znalazły się na fotelu niedoświadczonego dentysty.
Wielu pacjentów odwleka wizytę u stomatologa z różnych względów. Obawa przed bólem podczas zabiegu to jedno, jednak ryzyko przeprowadzenia nieprawidłowo leczenia i wydania niepotrzebnie pieniędzy, znacznie wpływa na decyzję związaną z umówieniem wizyty. Nic w tym dziwnego, stomatolog, który wykorzystuje stary sprzęt, a także posiada niezaktualizowaną wiedzę, nie będzie w stanie poprawnie przeleczyć zębów tak, aby pacjent przestał odczuwać dolegliwości bólowe.
Jak zatem poznać dobrego stomatologa? Jakie kwalifikacje i uprawnienia powinien posiadać dentysta?
Kwalifikacje stomatologa – na co należy zwrócić uwagę?
Kwalifikacje, a w szczególności rozległa wiedza teoretyczna, to jedna z najważniejszych kwestii, na jaką należy zwrócić uwagę wybierając swojego stomatologa. Większość wiedzy dentyści nabywają w trakcie wieloletnich studiów oraz kursów czy szkoleń, które są podstawą do uzyskania przez nich pozwolenia do wykonywania zawodu. Jednak ze względu na nieustannie rozwijającą się medycynę i techniki leczenia zębów oraz chorób jamy ustnej, każdy stomatolog powinien na bieżąco uzupełniać swoją wiedzę i podnosić kwalifikacje.
Różnorodne metody leczenia, przy których wykorzystywany jest nowoczesny i zaawansowany sprzęt, niejako wymuszają na stomatologach odbywanie licznych kursów oraz praktyk.
Każdy stomatolog w trakcie studiów wybiera określoną specjalizację spośród:
- chirurgii stomatologicznej,
- chirurgii szczękowo-twarzowej,
- stomatologii dziecięcej,
- protetyki,
- stomatologii zachowawczej z endodoncją,
- ortodoncją .
Wybranie specjalizacji oznacza, iż w przyszłości lekarz jest zobowiązany do tego, aby szkolić się w tym zakresie, uzupełniać wiedzę i jak najlepiej leczyć swoich pacjentów.
Prawo do wykonywania zawodu dentysty w Polsce
Wbrew pozorom zostanie stomatologiem wcale nie jest takie proste i łatwe, jak wiele osób sądzi. Same studia na kierunku lekarsko-dentystycznym trwają 5 lat i są powszechnie uznawane za jedne z najtrudniejszych. Jednak samo ukończenie kierunku nie wystarczy, aby otrzymać prawo do wykonywania zawodu. Do tego konieczne jest odbycie rocznego stażu podyplomowego, a następnie przystąpić do egzaminu państwowego. Egzamin sprawdza nie tylko rozległą wiedzę z zakresu stomatologii, ale również umiejętności komunikacyjne oraz zarządzania personelem stomatologicznym.
Stomatolog przed otwarciem swojego gabinetu lub rozpoczęciu pracy w klinice dentystycznej, powinien otrzymać uprawnienia do wykonywania zawodu. Do tego konieczne jest złożenie dyplomu poświadczającego ukończenie studiów oraz potwierdzenia zdanego egzaminu będącym formalnym potwierdzeniem uzyskania kwalifikacji. Osoba starająca się o pozwolenie do wykonywania zawodu musi również posiadać pełną zdolność do czynności prawnych.
Dlaczego stomatolog powinien poszerzać swoje kompetencje?
Obowiązkiem każdego lekarza, również stomatologa, jest nieustanne doskonalenie swoich umiejętności zawodowych i podnoszenie kwalifikacji. Zgodnie z ustawą z 2006 roku, specjaliści różnych dziedzin medycyny muszą brać udział w kursach i szkoleniach medycznych, a także seminariach. Wszystko to po to, aby nadążyć za nieustannie rozwijającą się medycyną w zakresie stomatologii.
Pomimo tego, że lekarze stomatolodzy po ukończeniu studiów i odbyciu stażu podyplomowego posiadają najświeższą wiedzę, a także wykorzystują ją w praktyce na nowoczesnym sprzęcie, medycyna nieustannie się rozwija. Pojawiają się nowe, skuteczniejsze sposoby leczenia zębów. W leczeniu stomatologicznym wykorzystywane są również coraz to nowsze sprzęty i technologie, podobnie jak preparaty i leki, które umożliwiają na jeszcze lepszą jakość usług oferowanym pacjentom.
Dobry stomatolog, czyli jaki?
Lekarz dentysta, który wychodzi naprzeciw swoim pacjentom i ich potrzebom, zawsze będzie dbał o to, aby podnosić swoje kwalifikacje oraz uzupełniać wiedzę. Dzięki temu przeprowadzane przez niego leczenie zachowawcze oraz inne oferowane usługi zawsze są na wysokim poziomie. Dodatkowo polecany przez nas stomatolog z Opola, który często się szkoli i uczestniczy w licznych seminariach czy sympozjach, posiada nie tylko aktualną wiedzę, ale również ma szansę na nawiązanie lepszych relacji ze swoimi pacjentami, zapewniając im komfort i poczucie bezpieczeństwa w trakcie wizyty.