Jakie są główne rodzaje sprzętu rehabilitacyjnego?

Kontuzja czy operacja, która wymaga późniejszej rehabilitacji, powinna być przeprowadzona przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Czas przeznaczony na rekonwalescencję pacjenta może się wydłużyć jeśli nie będzie miał on zapewnionego odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego oraz środków, które umożliwią mu wykonywanie codziennych ćwiczeń z terapeutą. Jaki sprzęt do rehabilitacji wyróżniamy? 

Obecnie pacjenci wymagający rehabilitacji czy fizjoterapii mogą korzystać ze specjalistycznego sprzętu, który ułatwi im proces zdrowienia i pozwoli szybciej stanąć na nogi, wracając tym samym do codziennego funkcjonowania. Jednocześnie słysząc sprzęt rehabilitacyjny, zastanawiamy się, co dokładnie on oznacza. Jakie sprzęty i akcesoria są przydatne w rehabilitacji? Jakie są zalety ich stosowania? 

Czym jest sprzęt do rehabilitacji? 

Sprzęt do rehabilitacji to różnego rodzaju urządzenia oraz akcesoria, które ułatwiają choremu poruszanie się oraz wpływają na jego komfort po wypadku. Powrót do zdrowia po poważnej kontuzji, wypadku czy przebytej chorobie jest trudny i wymaga specjalistycznej pomocy. Nic zatem dziwnego, że gabinety rehabilitacyjne posiadają profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny. Coraz więcej pacjentów i ich opiekunów, decyduje się na zakup podstawowe sprzętu do rehabilitacji, który z powodzeniem mogą wykorzystywać w domu. 

Dobrej jakości sprzęt i urządzenia do rehabilitacji to niezbędny element wyposażenia każdego gabinetu rehabilitacyjnego oraz placówek, które pomagają pacjentom w przywróceniu im pełnej sprawności. Współcześnie wiele urządzeń rehabilitacyjnych można z powodzeniem wykorzystywać w domowej terapii ruchu. 

W zależności od potrzeb, sprzęt rehabilitacyjny wspomaga poruszanie się pacjenta, jego odpoczynek, a także umożliwia wykonywanie ćwiczeń, które pomagają mu w zwiększaniu zakresu ruchu po wypadku lub kontuzji. 

Rodzaje sprzętów do rehabilitacji wykorzystywane w terapii 

Z racji tego, że sprzęt do rehabilitacji to szereg urządzeń i akcesoriów wykorzystywanych przez pacjentów z problemami zdrowotnymi różnego typu oraz lekarzy lub fizjoterapeutów, wyróżnić można wiele jego typów. Sprzęt ma za zadanie wspierać leczenie i proces rehabilitacji, dlatego też dzielimy go na kilka podstawowych rodzajów

  • pomocny w poruszaniu  – wózki inwalidzkie, balkoniki, kule, laski, 
  • wspierające proces leczenia – ortezy i stabilizatory,  
  • przyrządy i urządzenia do ćwiczeń, 
  • stoły do masażu oraz rehabilitacji, 

Wózki inwalidzkie oraz kule jako niezbędny sprzęt rehabilitacyjny dla pacjenta 

Zarówno wózek inwalidzki, jak i innego typu akcesoria umożliwiające samodzielne poruszanie się osób, które zmagają się z niepełnosprawnością bądź nie są  w stanie poruszać się po wypadku, to doskonałe rozwiązanie dla chorego. Do tej kategorii sprzętu rehabilitacyjnego zalicza się również balkoniki, które wspierają codzienne funkcjonowanie osób starszych. Kule są także niezbędne u osób, które zmagają się z kontuzją i nie mogą obciążać dolnych kończyn. 

Ortezy i stabilizatory przy złamaniu i kontuzji 

Do niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego zalicza się także ortezy i stabilizatory. Ortezy to doskonałe rozwiązanie, które usztywnia złamanie lub skręcenie, bez konieczności zakładania gipsu. Stabilizator natomiast świetnie sprawdza się jako uzupełnienie rehabilitacji, po której kończyny potrzebują dodatkowe wspomagania podczas ruchu. 

Przyrządy i akcesoria do ćwiczeń rehabilitacyjnych 

Tego typu akcesoria stanowią podstawowe wyposażenie gabinetów rehabilitacyjnych.  Gumy, taśmy oraz urządzenia do ćwiczeń typu rowery czy rotory czy ćwiczeń czynnych, znacznie przyspieszają proces rehabilitacji pacjentów oraz zachęcają ich do wzmożonego wysiłku. 

rehabilitacja

Do niezbędnego sprzętu w placówkach rehabilitacyjnych zalicza się także kabiny do ćwiczeń i zawieszeń. Specjalnie przygotowana konstrukcja umożliwia wykonanie różnorodnych ćwiczeń, a przy wykorzystaniu akcesoriów, przeprowadzić pełną sesję rehabilitacyjną. 

Stoły do masażu i rehabilitacji – dlaczego są niezbędne? 

Trudno jest wyobrazić sobie gabinet rehabilitacyjny bez stołu rehabilitacyjnego, na którym przeprowadzane są badania oraz masaże wspomagające proces zdrowienia po kontuzji. Wielofunkcyjny stół do rehabilitacji jedno lub wielosegmentowy ułatwia pracę rehabilitanta oraz zapewnia komfort pacjentowi. 

Zalety wykorzystywania sprzętów do rehabilitacji 

Podstawową rolą sprzętu rehabilitacyjnego jest wspomaganie pacjenta w procesie zdrowienia. Nie zawsze po kontuzji pacjenci mają sposobność swobodnego poruszania się, dlatego sprzęt rehabilitacyjny do domu to doskonały pomysł. 

Zaletą wykorzystania sprzętu do rehabilitacji w specjalistycznych gabinetach jest fakt, iż nieporównywalnie wspierają pracę rehabilitantów oraz motywują pacjentów do dalszych ćwiczeń. Dlatego w ośrodkach rehabilitacyjnych oraz prywatnych gabinetach nie powinno zabraknąć podstawowych urządzeń i akcesoriów tego typu.