Apart na zęby – co powinniśmy wiedzieć?

Aparat na zęby – czy warto się zdecydować?

Obecnie na rynku istnieje wiele aparatów na zęby dla osób, które szukają takich rozwiązań. Krzywe zęby mogą być prawdziwym problemem, bez względu na to ile mamy lat. Zazwyczaj najbardziej uderzają one w poczucie naszej wartości, jednak mogą one mieć inne negatywne konsekwencje. Czy warto zdecydować się na aparat ortodontyczny?

Aparat na zęby – w jakim wieku się zdecydować?

Powinniśmy wiedzieć, że aparat ortodontyczny możemy założyć w każdym wieku. Najczęściej są one kojarzone z dziećmi i nastolatkami. Wynika to z tego, że to właśnie w młodym wieku zauważamy krzywe zęby i możemy rozpocząć leczenie. Nie ma jednak limitu wiekowego dla tego rodzaju leczenia ortodontycznego, więc nie zniechęcajmy się stereotypami. Zwłaszcza, że aparaty ortodontyczne są coraz modniejsze i często spotykamy je u dorosłych.

Aparatu ortodontycznego możemy użyć do korygowania nieprawidłowego zgryzu w każdym wieku o ile nasze zęby i dziąsła są wystarczająco zdrowe i mocne. Nie jest to odpowiednie rozwiązanie dla osób, które mają problemy ze zdrowiem jamy ustnej. Jest tak, ponieważ wywierają one duży nacisk na dziąsła.

Co się dzieje przed założeniem aparatu na zęby?

Założeniem jest, że aparat ortodontyczny ma na celu zapewnienie pacjentowi idealnie prostych zębów. Chociaż jest to jeden z głównych celów ich noszenia, nie jest on jedyny. Dlatego, gdy pacjent bierze udział w konsultacji to lekarz ortodonta bada jego uzębienie pod kątem wielu różnych problemów. Zadaje on wtedy wiele pytań, by stworzyć szeroki obraz zdrowia naszej jamy ustnej.

Ortodonta może zapytać, czy kiedykolwiek doświadczyliśmy bólu w szczęce. Czy mamy problemy z krwawieniem z dziąseł? Czy któryś z naszych zębów rusza się? Czy możemy wyjąć język z przodu zębów? Bądźmy cierpliwi i starajmy się nie wiercić podczas badań. Specjalista będzie weryfikował nasze usta sprawdzając, gdzie zęby są stłoczone, gdzie są szczeliny pomiędzy nimi i czy mamy jakiekolwiek inne uszkodzenia.

Poza ustaleniem, czy zęby są proste, ortodonta sprawdzi, czy zgryz jest zdrowy. Gdy gryziemy rzędy zębów powinny się stykać, ale nie szlifować ani wykazywać zbyt dużej ścieralności. Podobnie nie powinno być żadnych dużych przerw wzdłuż linii, gdzie spotykają się dwa rzędy zębów. Jest to ważna część upewniania się, że nasz zgryz jest prawidłowy. Tego typu problemy mogą prowadzić do bólów głowy, problemów z żuciem i mówieniem. Pamiętajmy więc, że zdecydowanie się na aparat na zęby to coś więcej niż tylko decyzja o tym, że chcemy mieć proste zęby. Bardzo często wizyta u ortodonty to nie rozwiązanie drobnej dysfunkcji, a będzie leczeniem niezauważonego wcześniej problemu.

białe zęby

Ortodonta to ekspert

Ortodoncja i stomatologia to jednak nieco inne specjalizacje. Nasz dentysta może być ortodontom, ale nie musi. Mówiąc prościej, ortodonta jest specjalnie przeszkolony w zakresie ruchu zębów i funkcji kości szczęki. Wie więc wszystko to, co standardowy dentysta, ale jego specjalizacją jest to, jak zęby poruszają się w ustach. Dzięki temu jest w stanie najlepiej dopasować nam aparat, a następnie monitorować postępy w leczeniu.

Z tego względu wybierając gabinet stomatologiczny najlepiej zdecydować się na taki, który oferuje szeroki zakres usług – od standardowych wypełnień, przez wybielanie i implanty, aż po ortodoncje. Dzięki temu w jednym miejscu znajduje się dokumentacja dotycząca zdrowia naszej jamy ustnej.