Wybór implantów zębowych

Implanty zębowe pozwalają na przywrócenie zdrowego wyglądu jamy ustnej oraz znacznie poprawiają komfort przy spożywaniu posiłków.

Implantoprotetyka to specjalny dział stomatologii, który polega na precyzyjnym odbudowaniu uzębienia. Przy zabiegów z tej dziedziny, wykorzystywane są implanty osadzone w kości żuchwy/ szczęki. Zabiegi te łączą dziedziny takie jak chirurgię, protetykę oraz periodontologię. Dzięki nowoczesnej technologii implantacyjnej, każdy pacjent może uzyskać zdrowy i estetyczny wygląd. Jednocześnie, dzięki implantom odzyskujemy pełny komfort żucia i nie narażam pozostałych zębów na osłabienie lub choroby.

Implanty stomatologiczne mają za zadanie zastąpić naturalny ząb, który został wyrwany lub straciliśmy go  w wyniku choroby/ złamania. Jakie są ich rodzaje i które z nich najlepiej wybrać? W tym artykule odpowiadamy na pytania i wyróżniamy rodzaje implantów zębowych.

Implanty i ich rodzaje

Implanty zębowe dzieli się ze względu na typ materiału, ilość zabiegów koniecznych do wykonania oraz klasę implantu. Wybór jest zależny od budżetu, indywidualnych uwarunkowań oraz od stanu zdrowia naszej jamy ustnej.

Implanty mogą różnić się między sobą długością, średnicą i konstrukcją. Najczęściej, są one wykonywane z tlenku cyrkonu lub z tytanu. Często można spotkać implanty, które zawierają tytan jako jeden ze składników.

Biorąc pod uwagę materiał wykorzystany do produkcji implantów zębowych, wyróżnia się implanty tytanowe i cyrkonowe. Tytan zapewnia szczególną trwałość oraz tolerancję przez organizm. Wykorzystanie ich gwarantuje bardzo szybkie zrośnięcie się z kością. Implant tytanowy jest oparciem dla mostów, koron oraz protez. Jego wytrzymałość określa się na kilkadziesiąt lat.

Implanty cyrkonowe z kolei są stosowane wówczas, gdy szczególnie zależy nam na estetyce jamy ustnej. Wykazują dużą odporność na ścieranie i bardzo szybko integrują się z kośćmi i tkankami w jamie ustnej.

Implanty dzieli się również ze względu na ilość koniecznych do wykonania zabiegów. Zabiegi mające jeden etap polegają na wszczepieniu implantu i nałożeniu na niego korony podczas jednej wizyty. Zabieg dwuetapowy polega na umieszczeniu śruby w kości, po czym następuje nałożenie korony po 4-6 miesiącach.

Typy implantów można podzielić także ze względu na ceny. Obecnie, na rynku stomatologicznym wyróżnia się implanty standardowe czyli te, które możemy kupić w bardziej przystępnej cenie. Jest to wybór wielu osób ze względu na oszczędność i – wbrew pozorom – zadowalające efekty. Drugą opcją są implanty określane jako Premium. Są to produkty najwyższej klasy, do których wykonania zostały wykorzystane jedynie najlepsze materiały. Tego typu implanty powstają również dzięki zastosowaniu najbardziej nowoczesnych technologii.

Jaki implant jest najlepszy?

W większości przypadków, na implancie umieszcza się koronę do 6 miesięcy od jego wszczepienia. Oba elementy spełniają takie same funkcje, co normalne zęby. Implantologia oferuje nam produkty, które bardzo przypominają naturalne zęby. Dzięki temu, trudno jest odróżnić implanty od zwykłych zębów, co przekłada się na wysoką estetykę i komfort. Jakość implantów zależy od tego, skąd pochodzi tytan stosowany do ich produkcji.

Ze względu na różnorodność implantów, niełatwo jest wskazać jeden konkretny typ, w który szczególnie warto zainwestować. W wyborze powinniśmy się kierować przede wszystkim estetyką i komfortem, jakie gwarantuje dany typ implantu. Wybierając właściwy rodzaj implantu istotne jest nasze zdrowie, więc warto zainwestować więcej pieniędzy w implant, który nasz dentysta uzna za najbardziej odpowiedni.