Wpływ wyposażenia gabinetu lekarskiego na komfort pacjenta

Nie od dzisiaj wiadomo, że na pozytywne odczucia pacjenta w gabinecie lekarskim, wpływ ma nie tylko objęcie go profesjonalną opieką, lecz także atmosfera, poczucie komfortu, wygody i bezpieczeństwa podczas wizyty. Niebagatelną w tym rolę odgrywa wyposażenie i aranżacja gabinetu lekarskiego, wychodząca naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom pacjenta.

Jak zazwyczaj ludzie reagują podczas wizyty u lekarza?

Wizyta u lekarza nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Wiele osób tuż przed wizytą odczuwa stres i nieprzyjemne napięcie. Osoby bardziej wrażliwe oraz cierpiące na tzw. syndrom białego fartucha mogą skarżyć się na dolegliwości bólowe w obrębie brzucha lub głowy, mocne kołatanie serca, znaczny wzrost ciśnienia tętniczego, a nawet mogą dostać ataku paniki. Stopień odczuwania tych wszystkich nieprzyjemnych dolegliwości uzależniony jest od różnych czynników, np. od osobowości pacjenta, jego stopnia wrażliwości na ból, wcześniejszych doświadczeń. Na szczęście coraz więcej placówek medycznych zaczyna przykładać dużą wagę do zapewnienia swoim pacjentom jak najwyższego komfortu i dobrego samopoczucia podczas wizyty.

Czy warto modernizować gabinet tylko ze względu na pacjenta?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, powinniśmy najpierw zastanowić się, jaki wpływ na nasze samopoczucie i komfort ma otaczająca nas przestrzeń. Składa się ona przecież nie tylko z istot żywych (ludzi, roślin, zwierząt), lecz również z całej gamy materii nieożywionej, kolorów, zapachów, materiałów itd. Wszystkie te składowe oddziałują bezpośrednio i pośrednio na nasze zmysły i samopoczucie. A co składa się na komfort pacjenta w gabinecie lekarskim? Aby pacjent czuł się komfortowo w gabinecie lekarskim, powinien mieć zapewnione poczucie objęcia go fachową opieką lekarską. Kluczową w tym rolę odgrywa profesjonalny, uprzejmy i uśmiechnięty personel medyczny chętny do niesienia pomocy i udzielania specjalistycznej pomocy medycznej. Nie należy jednak zapomnieć o tym, że na komfort i samopoczucie pacjenta ma wpływ również przyjemne dla oka otoczenie i wyposażenie gabinetu zapewniające bezpieczeństwo, wygodę i poczucie intymności.

Wpływ dobrze wyposażonego gabinetu na pacjentów

Dobrze wyposażony gabinet lekarski powinien uwzględniać zarówno wytyczne dotyczące urządzania przestrzeni medycznych, jak i pozytywnie stymulować zmysły pacjenta mające wpływ na jego komfort psychiczny i fizyczny. Nie bez znaczenia będą tu przestrzenie odznaczające się jasnymi, pastelowymi i kojącymi zmysły kolorami oraz elementy aranżacji często spotykane w mieszkaniach jak rośliny czy obrazy. Wiele placówek medycznych celem zniwelowania nieprzyjemnych zapachów pochodzących od różnych środków dezynfekcyjnych i leczniczych, wywołujących u pacjentów poczucie strachu i niepokoju, decyduje się na stosowanie aromatycznych olejków, a w tle kojącej zmysły muzyki.

W gabinecie lekarskim, zarówno przed, jak i w trakcie badania, pacjent powinien mieć zapewnioną odpowiednią strefę komfortu. Służą temu parawany medyczne odgradzające pacjenta od wzroku i niepożądanych spojrzeń osób trzecich. Dzięki nim pacjent może bez skrępowania rozebrać się i przygotować do badania. Gwarantują one prywatność i tworzą strefę intymności dla pacjenta. Dobry parawan medyczny powinien być łatwo przenośny oraz wykonany z higienicznych, wytrzymałych i łatwo czyszczących materiałów. 

gabinet medyczny

Należy pamiętać o tym, że lekarzowi, którego pacjent będzie czuł się komfortowo, a jego potrzeby związane z zapewnieniem mu poczucia bezpieczeństwa zostaną dostatecznie zaspokojone, będzie łatwiej nawiązać z nim kontakt i współpracę. Mało tego. Takiemu lekarzowi będzie łatwiej przełamać u pacjenta poczucie strachu i zdobyć jego zaufanie mające duży wpływ na przebieg procesu leczenia i wypełniania przez pacjenta zaleceń lekarskich.

Czy w ładnych miejscach ludzie czują się lepiej?

Wyobraźmy sobie dwie placówki medyczne. Jedną, w której panuje surowa, bezduszna atmosfera i przeważa w niej chłodna, pozbawiona wszelkich „ciepłych” akcentów aranżacja nieuwzględniająca potrzeb i komfortu pacjenta. I drugie miejsce, w którym mamy do czynienia z przyjaznym, ciepłym, przytulnym wnętrzem oraz przyjazną i życzliwą atmosferą ze strony lekarzy i personelu medycznego. W której z tych placówek czułbyś/czułabyś się lepiej? Odpowiedź jest oczywista: w tej drugiej z wymienionych. Oprócz doświadczenia i wieloletniej praktyki lekarskiej, o komforcie pacjenta decyduje również samo otoczenie, w którym się znajduje, dlatego coraz więcej placówek medycznych zaczyna dbać o to, aby przed tak stresującym wydarzeniem, jakim jest wizyta u lekarza, oraz w jej trakcie, pacjent czul się bezpiecznie i komfortowo.