Czy żucie gumy jest zdrowe dla zębów?

Czy lubisz sięgnąć po gumę do żucia? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj ten tekst. Jeśli nie – również nie rezygnuj z lektury i przekonaj się o tym, które z twierdzeń na temat jej stosowania są prawdziwe. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie o to, jak guma do żucia wpływa na zęby. Czy warto ją stosować?

Jaki jest wpływ gumy do żucia na zęby?

Zaczniemy od pozytywów. Żucie gumy pozytywnie wpływa na zwiększenie produkcji śliny, której zadaniem jest neutralizowanie kwasów obecnych w jamie ustnej, a także usuwanie resztek pożywienia z zębów. Dobrze dobrana guma do żucia pomaga chronić zęby przed próchnicą i wykazuje działanie antybakteryjne. 

Jako ciekawostkę można dodać, że według badań przeprowadzonych przez Baylor College of Medicine w Houston, żucie gumy pozytywnie wpływa na poziom koncentracji, co pomaga w osiąganiu lepszych wyników w szkole czy też w pracy. Ponadto, żucie gumy może być pomocne w czasie rzucania palenia. 

Jakie są składniki czynne w popularnych gumach do żucia?

Najważniejsze składniki w gumach do żucia to:

  • masa gumowa – baza, dzięki której produkt nadaje się do żucia,
  • żywica – nadaje masie twardą i zwartą konsystencję,
  • wypełniacze – obejmują m.in. węglan wapnia i talk, nadające gumie jej charakterystyczną strukturę,
  • konserwanty,
  • aromaty,
  • cukier lub substancje słodzące – obejmują m.in. sorbitol i ksylitol.

Gdy mowa o podstawowych składnikach gum do żucia, warto pochylić się bardziej nad wspomnianymi wyżej substancjami słodzącymi. Okazuje się, że istnieją plusy stosowania poszczególnych substancji słodzących zamiast cukru w gumach do żucia.

Przykładowo, sorbitol odpowiada za zapewnienie chłodzącego i odświeżającego oddechu, a także za utrzymanie odpowiedniego poziomu pH w ustach. Z kolei ksylitol wykazuje działanie bakteriobójcze i wspiera zapobieganie próchnicy. 

Jaką gumę do żucia wybrać, aby nie szkodzić zębom?

W sieci można znaleźć informacje o tym, że na ważący 5 gramów listek gumy do żucia może przypadać aż 3,5 grama cukru. Całkowita jego zawartość w gotowym produkcie może być różna w zależności od tego, z jaką konkretnie gumą mamy do czynienia, aczkolwiek jest oczywiste, że zdrowszym rozwiązaniem dla Twoich zębów na pewno będzie guma bezcukrowa. Czy to jednak wszystko, na co warto uważać przy wyborze odpowiedniej gumy?

W wielu gumach do żucia znajdują się również niestety składniki niezbyt bezpieczne dla Twojego zdrowia. Zalicza się do nich m.in. dwutlenek tytanu, stosowany w roli substancji wybielającej, czy też BHT (butylohydroksytoluen). Dwutlenek tytanu zwiększa ryzyko zachorowania m.in. na astmę, zaś BHT wykazuje negatywny wpływ na pracę wątroby i nerek, jest podejrzewany także o działanie rakotwórcze.

Czy guma do żucia może zastąpić szczotkowanie zębów?

Tak jak już wspominaliśmy, guma do żucia wspomaga oczyszczanie zębów z resztek pożywienia, a także w pewnym stopniu przed rozwojem groźnych bakterii. Dlatego też warto po nią sięgnąć po posiłku, gdy jesteś poza domem i nie masz możliwości umycia zębów. 

Warto jednak nie zapominać o tym, że jest to rozwiązanie jedynie doraźne. Guma do żucia nigdy nie zastąpi mycia zębów rano i wieczorem, nitkowania zębów i stosowania płukanek m.in. z fluorem.

guma do żucia

Czy dzieci mogą żuć gumę?

Guma do żucia nie jest wskazana u najmłodszych dzieci, ze względu na ryzyko zadławienia się. Szacuje się, że już 4-letnie maluchy mogą po nią sięgać. Pojawia się jednak inny problem. Gumy do żucia dedykowane najmłodszym mają co prawda atrakcyjny wygląd, pyszny smak, a do tego nierzadko zawierają w sobie słodkie soki i są wzbogacane witaminami, wszystko to jednak jest okraszone dużą ilością cukru, dlatego też najlepszym rozwiązaniem byłoby nie sięgać po tego typu produkty dla dzieci.

Największe zagrożenia związane z żuciem gumy

Czy żucie gumy może szkodzić? Tak, jak wszystko inne, stosowane w nadmiarze. Zaleca się aby żuć gumę nie dłużej niż ok. 10 minut dziennie. Zbyt częste i zbyt długie żucie gumy może powodować takie skutki, jak:

  • efekt przeczyszczający – związany m.in. ze spożyciem zbyt dużej ilości substancji słodzących,
  • bruksizm – niekontrolowane zgrzytanie zębami, spowodowane przerostem mięśni żuchwy,
  • bóle głowy – głównie w okolicy karku, skroni, ucha,
  • ból żuchwy – będący efektem nadwyrężenia mięśni i stawów,
  • przerost mięśni – prowadzący nawet do asymetrii twarzy, jeśli żujesz gumę tylko jedną stroną żuchwy.

Korzystanie z gumy do żucia może nieść ze sobą całkiem spore korzyści, pamiętaj jednak, aby sięgać po nią z umiarem i nie zastępować nią innych zabiegów pielęgnacyjnych. W prawidłowym dbaniu o zęby pomoże Ci m.in dobry dentysta we Wrocławiu, dzięki któremu skontrolujesz stan uzębienia i dowiesz się, w jaki sposób skutecznie dbać o jamę ustną.