Najpopularniejsze objawy picia alkoholu i ich konsekwencje

Alkohol to substancja, której spożycie wywołuje widocznie negatywny wpływ na ludzki organizm. Już niewielkie dawki obniżają sprawność układu nerwowego, powodując szereg trudnych do przeoczenia objawów. 

Jakie objawy wywołuje picie alkoholu? 

Najczęściej występującymi objawami po spożyciu alkoholu są: 

  • zaburzenia w reakcjach wzrokowych, 
  • zaburzenia w reakcjach słuchowych, 
  • obniżenie precyzji wykonywanych gestów i czynności, 
  • zaburzenia równowagi, skutkujące chwiejnym chodem, 
  • obniżenie sprawności aparatu artykulacyjnego, skutkujące bełkotliwą mową. 

Substancja ta wywołuje ponadto zaburzenia umiejętności osądu sytuacji i prowadzi do zaniku zdolności precyzyjnego myślenia. Objawem picia alkoholu w dużych ilościach jest także przyrost wagi ciała, co jest spowodowane wysoką kalorycznością napojów wyskokowych. 

Wpływ alkoholu na pracę organizmu 

Alkohol negatywnie wpływa na pracę wszystkich układów organizmu człowieka. Substancja ta jest bowiem traktowana jako trucizna i uruchomione zostają mechanizmu służące jak najszybszemu jej usunięciu. Spożyty alkohol poddawany jest procesowi utleniania w wątrobie i zostaje przetworzony do postaci bezpiecznego dla człowieka kwasu octowego. Nim to jednak nastąpi, przybiera postać produktu pośredniego – aldehydu octowego o silnie toksycznym działaniu. Związek ten wywołuje nieprzyjemne dolegliwości świadczące o zatruciu organizmu, przede wszystkim bóle i zawroty głowy, nudności oraz wymioty. Alkohol oddziałuje również negatywnie na proces odżywiania. Powoduje zaburzenie takich procesów, jak:

  • trawienie, 
  • gromadzenie, 
  • przetwarzanie, 
  • oraz wydalanie składników odżywczych. 

Jest to spowodowane wpływem etanolu na zmniejszenie ilości enzymów trawiennych wydzielanych przez trzustkę, a także uszkodzeniem wyściółki żołądka i jelit. Na skutek spożycia alkoholu dochodzi również do zwiększonego wydalania tłuszczy i upośledzenia funkcji magazynowania witamin, co prowadzi do powstania niedoborów witamin A, E, D, K, C oraz witamin z grupy B. Etanol hamuje ponadto przyswajanie niezbędnych do utrzymania podstawowych funkcji organizmu mikroelementów – wapnia, magnezu, żelaza, cynku oraz selenu – co stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. 

Jakie są konsekwencje zdrowotne picia alkoholu? 

Picie alkoholu niesie ze sobą szereg konsekwencji zdrowotnych. Są to między innymi zaburzenia pamięci oraz zaburzenia wywołane niedoborami witamin i minerałów. 

Zaburzenia pamięci

Spożywanie alkoholu w dużych ilościach prowadzi do osłabienia pamięci i przyspieszenia problemów z zapamiętywaniem nawet o sześć lat. Substancja ta obniża bowiem objętość substancji szarej w mózgu i negatywnie wpływa na hipokamp, czyli strukturę znajdującą się w płacie skroniowym kory mózgowej, która pełni istotną rolę w procesie zapamiętywania. Upośledzenie pracy tego obszaru mózgu sprawia, że człowiek nie jest w stanie tworzyć nowych wspomnień, co negatywnie oddziałuje na jego zdolność przyswajania nowych informacji i uczenia się. 

alkohol

Zaburzenia zdrowotne spowodowane niedoborem witamin i minerałów 

W wyniku spowodowanych spożyciem alkoholu niedoborów witamin i minerałów może dojść do rozwinięcia się różnorodnych zaburzeń zdrowotnych. Są to przede wszystkim: 

  • niedokrwistość, uszkodzenie nerwów, występowanie zaburzeń poznawczych oraz zwiększenie ryzyka występowania chorób sercowo-naczyniowych, spowodowane niedoborem witamin z grupy B,
  • obniżenie odporności, zaburzenia metabolizmu tkanki kostnej oraz występowanie stanów depresyjnych na skutek niedoboru witaminy D3, 
  • obniżenie krzepliwości krwi i występowanie niekontrolowanych krwawień, spowodowane niedoborem witaminy K.

Picie alkoholu w nadmiernych ilościach może doprowadzić do uzależnienia od tej substancji, powodując stan chorobowy zwany alkoholizmem. Zgodnie z definicją, alkoholizm to chroniczna i postępująca choroba, u której podstaw znajduje się nadużywanie alkoholu. Objawia się odczuwaniem ciągłej potrzeby picia i występowaniem nieprzyjemnych dolegliwości fizycznych i psychicznych na skutek zaprzestania spożywania napojów alkoholowych. Wśród konsekwencji zdrowotnych alkoholizmu należy wymienić przede wszystkim:

  • choroby wątroby – marskość, stłuszczenie oraz zapalenie, 
  • zapalenie trzustki,
  • choroby układu trawiennego – uszkodzenie śluzówki żołądka oraz refluks żołądkowo-przełykowy, 
  • schorzenia układu krążenia – nadciśnienie tętnicze, kardiomiopatie oraz zaburzenia rytmu serca, 
  • uszkodzenia układu nerwowego,
  • zaburzenia czynności seksualnych. 

Uzależnienie od alkoholu prowadzi również do podwyższonego ryzyka infekcji wirusowych i bakteryjnych oraz zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory. Etanol wpływa ponadto na zdrowie psychiczne człowieka, powodując depresję, zaburzenia lękowe, a w niektórych wypadkach również epizody psychotyczne, paranoję, majaki i halucynacje. Wśród skutków nadużywania alkoholu należy także wymienić autoagresję oraz myśli samobójcze.