Leczenie kanałowe kiedyś i dziś

Leczenie kanałowe to jeden z najpopularniejszych zabiegów przeprowadzanych w gabinetach dentystycznych. Jest wykonywany w przypadku poważnego uszkodzenia zębów.

Z tego powodu jest zabiegiem nieco bardziej skomplikowanym niż standardowe uzupełnianie ubytków. W tym artykule dowiesz się, na czym takie zabieg dokładnie polega i czym różni się leczenie kanałowe wykonywane kiedyś od tego, które stosowane jest w dzisiejszych gabinetach.

Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?

Jeśli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie masz przed sobą zabieg znany jako leczenie kanałowe, lub potrzebujesz informacji na jego temat z innego powodu. Warto zacząć od początku i przybliżyć charakterystykę tego zabiegu. Kiedy jest niezbędny? Na czym polega? Jak przebiega? Co warto wiedzieć? Jak się przygotować? Dowiesz się tego, czytając dalej.

Leczenie kanałowe jest niezbędne wówczas, kiedy dochodzi u pacjenta do zapalenia miazgi, a więc części znajdującej się głęboko w zębie. Ma to miejsce wówczas, kiedy ząb jest zaniedbany, na przykład, jeśli próchnica była nieleczona. Powodów jednak może być wiele, dlatego, aby uchronić się przed koniecznością poddania się leczeniu kanałowemu, warto chodzić na kontrolne wizyty do dentysty we wskazanych terminach.

stomatolog Łódź

Przebieg leczenia kanałowego

Zapalenie miazgi oznacza, że znalazła się ona w kanałach umiejscowionych głęboko w zębie. Zadaniem lekarza jest te kanały wyczyścić właśnie leczeniem kanałowym. Jest to operacja trwająca dłużej niż przeciętne zabiegi wykonywane w gabinecie dentystycznym. Zazwyczaj jest to kilka godzin, a dokładny czas jest zależny od tego, jak mocno ząb jest zniszczony.

W przeszłości czas wykonywania takiego zabiegu lub zabiegów podobnych, mających na celu czyszczenie kanałów trwało dłużej ze względu na mniej zaawansowane narzędzia wówczas używane, lecz dzisiaj nowoczesny sprzęt medyczny pozwala na zminimalizowanie tego czasu.

Wiele osób przygotowując się do zabiegu leczenia kanałowego, zastanawia się, czy jest to zabieg bardzo bolesny i w tej kwestii warto wiedzieć, że przed czyszczeniem kanalików pacjent otrzymuje odpowiednie znieczulenie, które pozwala na komfortowe dla pacjenta przeprowadzenie zabiegu. Drobne bóle mogą pojawić się w szczególnych przypadkach, lecz lekarz ma wszystko pod kontrolą i chroni pacjenta dzięki dodatkowemu znieczuleniu.

Generalnie jednak po znieczuleniu zabieg ten nie jest bardzo bolesny, co jest kolejną istotną różnicą pomiędzy tym, jak zabiegi tego typu wyglądały w przeszłości, a jak teraz. Kiedyś znieczuleń nie było, a w późniejszym czasie, kiedy zaczęły się pojawiać, nie były tak skuteczne i łatwe w użyciu, jak dzisiaj.

stomatologia Łódź

Leczenie kanałowe – o czym warto wiedzieć?

Zanim pacjent zostanie zapisany na leczenie kanałowe, lekarz musi zrobić zdjęcie rentgenowskie danego zęba, na podstawie którego będzie wiedział, jak głęboko ząb jest zniszczony i w jaki sposób przeprowadzić zabieg. W czasie samego zabiegu dochodzi do wyczyszczenia próchnicy oraz wszelkich zanieczyszczeń i bakterii znajdujących się w zębie.

Przed zabiegiem lekarz wskazuje, jak postępować w kwestii dbania o zęby i warto zastosować się do jego zaleceń, aby być maksymalnie dobrze przygotowanym do leczenia. Po zabiegu również zostaną Ci udzielone wskazówki co do tego, jakie lekarstwa należy wziąć lub jakich absolutnie nie stosować. Dowiesz się również, jak dbać o zęby oraz jakie reakcje mogą wystąpić po takim zabiegu.

Są to wszystko rutynowe zalecenia, ale należy o nich pamiętać, aby we właściwy sposób przywrócić operowany ząb do standardowego zachowania. Zabieg jest w obecnych czasach znacznie łatwiejszy, ale trzeba dbać o zęby tak samo. Jeśli szukasz sprawdzonego gabinetu stomatologicznego w Szczecinie, sprawdź ofertę przychodni Medicus.