Jak urządzić gabinet stomatologiczny?

Praca stomatologa nie należy do najłatwiejszych, dlatego gabinet stomatologiczny powinien być urządzony tak, by maksymalnie wspierać komfort dentysty oraz jego pacjentów podczas wykonywania zabiegów. Poszukiwanie idealnych sprzętów, mebli i akcesoriów może wydawać się skomplikowane, ale przy odpowiednim podejściu i wiedzy, nie powinno sprawić większych kłopotów.

Z jakich tworzyw powinny być meble w gabinecie stomatologicznym?

Nie jest niespodzianką, że wszystkie meble w gabinecie stomatologicznym powinny być wykonane z tworzyw sztucznych, łatwych do dezynfekcji. Podobnie jest w innych gabinetach lekarskich. W miejscach takich musi panować ład i nieskazitelna czystość. Jeśli meble będą wykonane z takich tworzyw, których dezynfekcja jest utrudniona lub niemożliwa, korzystanie z nich stanie się uciążliwe, a wkrótce niemożliwe.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, by były one lekkie, łatwe do przestawiania. Podręczne stoliki, asystory stomatologiczne i krzesła często mają zamontowane kółeczka, dzięki którym łatwiej przesuwa się je po podłodze. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia utrzymanie porządku w gabinecie. Pozwoli ono usunąć zbierający się za meblami kurz i inne zanieczyszczenia. Praktyczne meble są niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu i wykonywaniu codziennych obowiązków.

O czym nie zapominać podczas projektowania gabinetu?

Najważniejsze podczas projektowana gabinetu jest zapoznanie się z preferencjami konkretnego lekarza, który będzie w nim praktykował. Bywają dentyści, którzy wolą obszerne, przestronne wnętrza, po których mogą poruszać się swobodnie oraz tacy, którzy preferują mniejsze przestrzenie, dzięki czemu wszystkie dostępne sprzęty i narzędzia mają pod ręką. W zależności od potrzeb i możliwości lokalowych należy zaprojektować całość tak, by spełniała podstawowe potrzeby stomatologa.

Unit — serce gabinetu dentystycznego

Najważniejszą decyzją do podjęcia podczas tworzenia projektu idealnego gabinetu stomatologicznego jest wybór miejsca w którym stanie tak zwany Unit — czyli fotel dentystyczny ze wbudowanymi funkcjami ułatwiającymi pracę lekarza. Fotel ten ma zapewnić komfort zarówno pacjentom, jak i dentyście. Nie powinno się go ustawiać tak, by trzeba było się do niego przeciskać. Unit nie może też stać w koncie gabinetu. Odpowiednie ustawienie tego mebla jest kluczowe w całej późniejszej praktyce w tym miejscu.

gabinet dentystyczny

Sterylizowanie narzędzi w gabinecie

Gabinet stomatologiczny może być umieszczony w budynku, w którym jest osobne pomieszczenie o nazwie sterylizatornia. Jest ona potrzebna, ale nie każdy ośrodek, w którym można skorzystać z usług lekarza ma taką wydzieloną przestrzeń. Dlatego często sterylizacja narzędzi musi odbywać się przy biurku lekarza stomatologa. Ponieważ cały ciąg sterylizacyjny jest ściśle określony przez przepisy prawa, najlepiej by w gabinecie wydzielony został specjalny blat, na którym będzie przebiegał cały proces.

Psychologia koloru. Jak urządzić poczekalnię?

Niewiele osób lubi wizyty u dentysty, wielu kojarzą się z dyskomfortem i bólem. Dlatego właśnie stworzenie poczekalni, która wzbudza zaufanie i uspakaja pacjenta jest tak ważne. Nastawienie może wpłynąć na cały przebieg wizyty, więc nie należy go bagatelizować. Warto stworzyć poczekalnię taką, jakiej pacjent oczekuje. Z pomocą może przyjść tutaj dobrze dobrane oświetlenie czy psychologia koloru. Dzięki tym prosty sztuczkom do poczekalni pacjenci wrócą chętniej i wejdą z niej do gabinetu bardziej zrelaksowani.

Kolory ciemne potrafią działać przygnębiająco. Projektując wnętrze poczekalni gabinetu stomatologicznego lepiej ich unikać. Nie będą tutaj też pasować zbyt jaskrawe odcienie, które mogą działać drażniąco. Warto postawić na klasyczną biel połączoną z chromowanymi powierzchniami, aby dać wrażenie wnętrza czystego i zadbanego oraz stonowane ciepłe barwy. Oświetlenie w poczekalni powinno być białe lub ciepłe. Pozwoli ono na odprężenie i relaks pacjenta przed zabiegiem.

Ważne w przygotowywaniu projektu poczekalni gabinetu stomatologicznego jest też wydzielenie stref. Jej sercem zawsze powinien być blat recepcji, w której pacjent uzyska szczegółowe informacje i zapisze się na wizytę. Strefa oczekiwania powinna znajdować się w miejscu nieco od recepcji oddalonym, daje to większą wygodę pracy recepcjonistkom i poczucie swobody czekającym na swoją kolej pacjentom. 

W miarę możliwości należy unikać twardych i niewygodnych krzeseł. Jeśli budżet na to pozwala warto zainwestować w wygodne sofy, a jeśli miejsce jest wyjątkowo oblegane przyda się niewielki telewizor, który zapewni minimum rozrywki.