Jak postępować w przypadku wystąpienia próchnicy butelkowej?

Próchnica butelkowa jest zakaźną chorobą uzębienia mlecznego wywoływaną przez bakterie, które namnażają się wskutek spożywania przez dziecko pokarmu z butelki lub z piersi. Dotyczy niemowląt i małych dzieci do około 4-5 roku życia. Objawia się białymi lub, częściej, czarnymi plamkami na zębach u dziecka. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, aby dowiedzieć się, jak postępować w przypadku próchnicy butelkowej. 

Próchnica butelkowa-dlaczego się pojawia?

Próchnica butelkowa pojawia się w wyniku niekorzystnego oddziaływania cukrów prostych, znajdujących się w spożywanych przez dziecko pokarmach bądź napojach, na szkliwo zębowe. Początkowym jej objawem są jasne lub białe odbarwienia, które szybko przybierają postać ciemnych plamek na uzębieniu malucha. Na domiar tego niezwykle często obserwuje się, że próchnica butelkowa atakuje zęby przednie (siekacze). Próchnica butelkowa rozprzestrzenia się bardzo szybko na sąsiadujące zęby. Trzeba pamiętać o tym, że stan uzębienia mlecznego nie pozostaje bez wpływu na zęby stałe. Wskutek próchnicy może dojść do przedwczesnego wypadania mleczaków oraz problemów z wyrzynaniem się zębów stałych. To z kolei powoduje wady zgryzu, które wymagają leczenia ortodontycznego przy pomocy specjalnie dobranego aparatu.

Próchnica butelkowa, a picie z butelki

Przedłużające się picie z butelki ze smoczkiem lub z piersi potęguje ryzyko wystąpienia próchnicy butelkowej. Wynika to z faktu, iż bardzo często ten sposób karmienia trwa o wiele dłużej niż przy użyciu zwykłego kubka. Na stan uzębienia dziecka niekorzystnie wpływa również spożywanie pokarmu w nocy, ponieważ ilość produkowanej śliny w porze nocnej zmniejsza się, a szkliwo zębów jest wtedy bardziej narażone na kontakt z bakteriami wywołującymi próchnicę. Z tego też względu zaleca się, aby karmienie, szczególnie z butelki ze smoczkiem, nie trwało dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Po tym czasie powinniśmy starać się przestawiać malucha na pokarm i napoje pite ze zwykłego, plastikowego kubka.

Profilaktyka próchnicy butelkowej

Lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku próchnicy butelkowej to powiedzenie sprawdza się doskonale! Z uwagi na to, iż ma ona tendencję do niezwykle szybkiego szerzenia się na inne zęby, powinniśmy poczynić wszelkie kroki ku temu, aby jak najskuteczniej jej zapobiegać. Działania obejmujące profilaktykę powinny obejmować:

  • regularne kontrole stanu uzębienia przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym od ukończenia przez malucha 1 roku życia,
  • prawidłową higienę jamy ustnej obejmującą szczotkowanie zębów pastą z fluorem, dostosowaną do wieku dziecka, co najmniej 2 razy dziennie (rano i wieczorem po ostatnim posiłku),
  • unikanie oblizywania smoczków i łyżeczek, które następnie podajemy dzieciom, ponieważ w ten sposób wraz ze swoją śliną przekazujemy im bakterie mogące wywoływać próchnicę,
  • ograniczanie wraz z wiekiem dziecka karmienia w porze nocnej,
  • ograniczanie posiłków bogatych w cukry proste (np. soki, słodzone herbatki owocowe, słodycze).

butelka

Próchnica butelkowa- jak się ją leczy?

W zależności od tego, z jakim stopniem zaawansowania próchnicy mamy do czynienia, lekarz stomatolog może podjąć decyzję o zastosowaniu konkretnej metody leczenia ubytku. W przypadku mniejszych zmian, będących w stanie początkowym, może zalecić fluoryzację lub ozonowanie zębów, które polega na produkcji tlenu o właściwościach bakteriobójczych. Jeżeli mamy już do czynienia z większym ubytkiem, objawiającym się czarnymi lub ciemnymi plamami na powierzchni zębów, można zastosować kilkukrotną, powtarzaną w określonych odstępach czasu, impregnację bakteriobójczym azotem srebra. Oprócz powyższych metod możemy wymienić również leczenie ubytków metodą tradycyjną lub laserową. W metodzie laserowej zastosowanie ma wówczas wiązka światła, która przenika do wnętrza zęba i powoduje usunięcie próchnicy.

Próchnica butelkowa- leczenie dentystyczne dzieci we Wrocławiu

Przychodnia stomatologiczna Smile.Expert to miejsce przyjazne dla najmłodszych pacjentów. Nasz personel przykłada szczególną wagę do dbałości o komfort i dobre samopoczucie maluchów, do których podchodzi ze szczególną troskliwością i cierpliwością. Jeżeli wizyta u dentysty wiąże się z wystąpieniem u dziecka objawów stresu, zachęcamy do skorzystania z możliwości odbycia wizyty adaptacyjnej. Dzięki niej mały pacjent będzie mógł w spokojnej, przyjaznej i życzliwej atmosferze zapoznać się i oswoić z gabinetem, co pozwoli na zmniejszenie stresu u malucha.