Jak poradzić sobie z brakami zębowymi?

Problemy z zębami pojawiają się u wielu osób. Niektóre są wrodzone, inne są wynikiem zużycia, a część z nich pochodzi z losowych zdarzeń. Niezależnie jednak od przyczyny danych uszkodzeń czy nieestetycznych przebarwień, każdy z tych problemów może być zniwelowany dzięki odpowiednio dobranemu wypełnieniu. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie możliwości stworzono na uzupełnienie niedoskonałości w zębach, zapraszamy do lektury naszego artykułu.

proteza

Popularne wypełnienia – proteza zębowa

Jeśli w Twoim uzębieniu pojawiło się wyszczerbienie, przebarwienie czy też masz wrodzoną cechę, która wizualnie Ci nie odpowiada, można temu zaradzić. Już na samym początku warto jednak pamiętać, że to lekarz specjalista zajmuje się dopasowaniem najlepszego rozwiązania dla Twoich zębów. Jeśli w Twoim przypadku można zastosować różne sposoby wypełnienia, możesz wybrać to, co najbardziej Ci odpowiada. Odpowiednie dopasowanie wypełnienia jest bardzo ważne, ponieważ nie chodzi tutaj wyłącznie o kwestie estetyczne, ale również o stan zdrowotny szczęki i danych zębów, który jest oceniany przez stomatologa.
Warto też wiedzieć, że wypełnienia są bardzo różne, niektóre mają za zadanie zakryć jedynie drobne fragmenty zębów, a inne te zęby zastąpić. Z pewnością jednym z najpopularniejszych wypełnień jest proteza zębowa, która należy do tej drugiej grupy. Proteza ta może być częściowa lub całkowita, czyli może zastępować jedynie wybrane zęby lub wszystkie. Jeśli chodzi o protezy ruchome, wyróżniają się one tym, że powinny być zdejmowane na noc, aby dziąsła mogły odpocząć od wpływu, jaki ma taka proteza na całą szczękę. Dzięki tej protezie można bez problemu wyczyścić całe uzębienie.
Z kolei proteza stała jest znana inaczej jako implant, ponieważ znacznie różni się od protezy ruchomej. Implant zębowy składa się z części wyglądającej jak śruba, która zostaje umieszczona w kości. Jej widoczna część to korona, której kolor dopasowywany jest do pozostałego uzębienia. Tego typu proteza jest umieszczana na stałe i nie musi być wymieniana w przyszłości – jest ona stałą częścią całego uzębienia. Warto wiedzieć, że implanty mogą być bardzo różne, a do najpopularniejszych należą implanty tytanowe oraz cyrkonowe.

dentysta

Licówki, mosty i korony

Zupełnie innym rodzajem wypełnienia protetycznego są licówki zębowe. Przeznaczone są one do zakrywania jedynie drobnych fragmentów zębów, dlatego świetnie sprawdzają się w przypadku przebarwień na zębach czy innych drobnych niedoskonałości takich jak nierówna powierzchnia zęba. Podczas kontroli u lekarza, specjalista zapisuje, jakiego koloru licówka będzie potrzebna, dlatego jest to wypełnienie doskonale dopasowane do danego uzębienia.
Jeśli chodzi o korony zębowe, są one również skierowane do osób, które mają problemy z fragmentami zębów. Mają one formę małych nakładek, które umieszczane są na zębach w tym celu, aby zakryć wszelkie niedoskonałości i chronić uszkodzony ząb przed czynnikami zewnętrznymi.
Do popularnych metod radzenia sobie z niedoskonałościami zębów należy też stosowanie mostów protetycznych. Jest to metoda stała – mosty są mocowane na dobre i nie mogą być zdejmowane. Jako sposób uzupełniania braków, mosty zastępują całe zęby, zarówno pojedyncze, jak i kilka zębów jednocześnie.
Poszczególne metody uzupełniania braków zębowych różnią się między sobą nie tylko wyglądem i materiałami, z których są wykonane, lecz również ceną i czasem zakładania. Konsultując się z lekarzem, dowiesz się, która metoda najbardziej pasuje do Twojego uzębienia. Warto wiedzieć, że przed umieszczeniem wypełnienia zęby muszą być wyleczone, aby nie ulegać zniszczeniu pod danym materiałem.