Charakterystyka i zalety korony pełnoceramicznej

Jeśli zalecono Ci założenie korony pełnoceramicznej i chcesz się dowiedzieć na jej temat kilku szczegółów, zapraszamy do lektury naszego artykułu. Dowiesz się, w jaki sposób wpływa ona na zdrowie zębów, czym się charakteryzuje oraz jak jest zakładana. Medycyna oferuje dzisiaj bardzo wiele rozwiązań pozwalających na bardziej komfortowe samopoczucie, dlatego warto wiedzieć, co masz do dyspozycji. Oto czym wyróżnia się korona pełnoceramiczna i co warto wiedzieć o związanym z nią zabiegu.

Czym jest korona ceramiczna?

Najprościej mówiąc, korona ceramiczna to wypełnienie części lub zastąpienie całego zęba. Korony stosowane są wówczas, kiedy dany ząb został uszkodzony w wyniku wypadku czy jakiejś choroby zębów lub próchnicy, ale nie tylko. W wyniku założenia takiego wypełnienia poprawia się wygląd uzębienia i przede wszystkim ząb jest chroniony, a więc dolegliwość się nie rozwija. Warto wiedzieć, że korona pełnoceramiczna bardzo ładnie wygląda, dlatego nie wyróżnia się spośród pozostałych zębów.

Zalety korony pełnoceramicznej

W protetyce istnieją różne rozwiązania zapewniające uzupełnienie ubytków w zębach i każde z nich pozwala poradzić sobie z danym problemem na nieco inny sposób. Korona pełnoceramiczna to propozycja dla tych, którzy stracili jakiś ząb, lub jego część i chcą przywrócić całemu uzębieniu dawny wygląd. Dużą zaletą koron pełnoceramicznych jest ich uniwersalność – nadają się również dla osób z alergiami, ponieważ nie działają one alergicznie.

dentysta

Zniszczone w wyniku wypadku lub zaniedbane zęby wyglądają nieestetycznie, a ich schorzenie pogłębia się, dlatego trzeba je natychmiast wyleczyć i zakryć, aby zahamować rozwój dolegliwości. Korona pełnoceramiczna to zapewnia. Oprócz tego jest ona również bardzo twarda i z powodzeniem może być noszona przez lata. Jeśli zastanawiasz się, czy wstawiona korona na pewno będzie dobrze wyglądała, nie ma powodów do obaw. Dlaczego? Ponieważ korony są dopasowywane do kolorystyki Twojego uzębienia, co znaczy, że korona nie będzie się wyróżniała przy innych zębach.

Jak długo utrzymuje się korona?

Mnogość rozwiązań dotyczących zakrywania niedoskonałości zębów sprawia, że wielu pacjentów podejmuje ostateczną decyzję, bazując także na cenie i trwałości tego rozwiązania. Każdy chce wybrać coś, co będzie jak najtrwalsze. Jeśli chodzi o korony pełnoceramiczne, ich wytrzymałość zależy od kilku czynników. Czasami może to zależeć od tego, na ile koronka ociera się o pozostałe zęby, a innym razem od jakości wykorzystanego do niej materiału. Każdy pacjent ma inne predyspozycje, ale jeśli koronka została profesjonalnie nałożona i jest zadbana, będzie to inwestycja na lata.

Zabieg – co warto wiedzieć?

Jeśli chodzi o samo nakładanie korony pełnoceramicznej, na pewno interesuje Cię przebieg takiego zabiegu. Warto zatem wiedzieć, że zanim korona będzie mogła być nałożona, dane miejsce musi być wyleczone. Dlatego zanim dentysta zajmie się dopasowywaniem korony, będzie musiał się upewnić, że uzębienie w tym miejscu jest zdrowe i czyste, bo przecież pod koronką nie może rozwijać się choroba. Jeśli ząb jest gotowy, następny etap może wyglądać różnorodnie, a zależy to od sprzętu w danym gabinecie. Niektórzy lekarze dysponują skanerem cyfrowym, a inni wykonują zdjęcie RTG lub pobierają odcisk zęba. Potem specjalista musi dopasować kolor koronki do koloru całego uzębienia.

Dopiero na podstawie tych danych, które pokazują kształt oraz kolorystykę zębów powstaje koronka stworzona dla indywidualnej osoby. Podczas kolejnej wizyty jest zakładana. Jeśli stan danego zęba tego wymaga, przed nałożeniem właściwej korony stosuje się koronki tymczasowe do momentu wykonania stałego modelu. Zabieg ten nie jest długi, a jego rezultat sprawia, że uśmiechasz się z pewnością siebie i nie martwisz się o kondycję danego zęba.

Jeśli chodzi o koszt tego zabiegu i samej koronki, może się on wahać w granicach kilkuset złotych do ponad tysiąca złotych, w zależności od przypadku, a także kliniki (zapoznaj się z ofertą Perfect Dentalclinic W Gdańsku). Po zabiegu warto zapytać lekarza o ewentualne rady w kwestii dbania o założoną koronkę. Na pewno podstawą jest systematyczne czyszczenie jej, tak jak czyszczenie zębów oraz, jeśli lekarz tak zaleci, zgłoszenie się na wizytę kontrolną.