Zapalenie tkanek wokół implantu

Rekonstrukcja uzębienia za pomocą implantów jest niezwykle skuteczna. Około 85% zabiegów implantacji kończy się sukcesem. Jest to metoda powszechnie stosowana poza granicami kraju, natomiast w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Dobrze wykonany zabieg implantacji pozwala użytkownikowi zyskać komfort estetyczny i funkcjonalny uzębienia, które charakteryzuje się podobieństwem do naturalnych zębów. Problemem, z którym często stykają się stomatolodzy, są ubytki powstałe po ekstrakcji zębów lub pojawiające się na skutek  procesów patologicznych. W przypadku zaniku struktury kostnej może to mieć niekorzystny wpływ na leczenie, polegające na wprowadzeniu implantu dentystycznego. Nie zawsze jest możliwość przykręcenia implantu, gdyż ilość kości nie pozwala na zastosowanie tej metody. Często konieczna jest jej odbudowa.

Co to jest implantacja?

W trakcie implantacji umieszcza się implant jako element obcy w żywej tkance. Wszczepianie jest metodą rekonstrukcji uzębienia  za pomocą wprowadzenia materiału alloplastycznego, wykonanego z materiałów nieorganicznych, takich jak metale, tworzywa sztuczne, obojętnych dla organizmu albo ksenogennego, pozyskiwanego od zwierząt. Jest to najbardziej skomplikowana metoda rekonstrukcji układu stomatologicznego.  Z tego powodu nie zawsze kończy się powodzeniem.

wprowadzenie implantów zębowych
Implanty zębów Gdańsk

Jakie są zalety implantów zębowych?

Implanty zębowe wykonane z tytanu nie są identyfikowane przez organizm ludzki jako ciała obce, stąd brak z jego strony reakcji alergicznej lub zapalnej. Jest to niezwykle skuteczna metoda rekonstrukcji uzębienia. Użytkownicy implantów zębowych traktują je jako integralną część swojego organizmu ze względu na brak uciążliwości w korzystaniu z tego typu wszczepów. Jedną z korzyści implantów zębowych jest zapobieganie zanikaniu tkanki kostnej. Po ekstrakcji zębów często dochodzi do rozsuwania i pochylania się zębów stałych oraz zaniku właśnie tkanki kostnej. Tytanowe implanty wzmacniają zęby stałe. Poza tym wykorzystuje się je do uzupełnienia zarówno pojedynczych jak i wszystkich zębów. Implanty zębowe są niezwykle trwałe, a co najistotniejsze rzadko odrzucane przez organizm ze względu na biokompatybilność materiałów, z jakich są wykonane. Wszczepy z reguły trwale zrastają się z kością i w trakcie zabiegu implantacji nie ingeruje się w strukturę zębów stałych. Trwałość ich wynosi od 10 do 30 lat. Poza tym są odporne na działanie kwasów znajdujących się w jamie ustnej, a wytwarzanych przez obecne w niej bakterie, odpowiedzialne za próchnicę zębów. Kluczową zaletą implantów jest komfort ich użytkowania. Nie wywołują one bólu i otarć w trakcie użytkowania. Należy o nie dbać tak, jak o naturalne zęby.

Jakie są powody niepowodzenia leczenia za pomocą implantów?

Istotnym znaczeniem dla przeprowadzenia udanego zabiegu wprowadzenia implantu ma jego skład chemiczny, a w szczególności warstwy wierzchniej. W celu podniesienia skuteczności zabiegów implantacji modyfikuje się jego warstwę wierzchnią za pomocą implantacji jonów, czyli wprowadzenia, dzięki bombardowaniu z dużą energią powierzchni ciała stałego jonami, domieszki, podnoszącej tolerancję organizmu na implant oraz większej jego trwałości. Inną metodą podniesienia skuteczności implantacji jest utlenianie anodowe, natryskiwanie cieplne, metoda zol-żel, procesy jarzeniowe oraz metody hybrydowe.

Niepowodzeniem leczenia za pomocą implantów jest zapalenie tkanek, które tworzy się wokół implantu, określane nazwą periimplantitis. Wokół wszczepu protetycznego tworzy się stan zapalny spowodowany:

  • działaniem bakterii;
  • nadmiernym przeciążeniem, czego efektem jest bruksizm, czyli nadaktywność mięśni żuchwy, przejawiająca się zaciskaniem zębów zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia;
  • parafunkcjami, czyli czynnościami wykonywanymi często nieświadomie. Do nich należą obgryzanie paznokci, palca, warg, błony śluzowej policzka, gryzienie długopisów ołówków lub innych przedmiotów, czego efektem są wady zgryzu;
  • indywidualną reakcją organizmu.

Badania mikrobiologiczne wybranych szczepów bakterii wykazały zmniejszoną przeżywalność bakterii na implantach z jonami srebra. Wobec tego zastosowanie implantów z wierzchnią warstwą w postaci srebra może stać się czynnikiem ograniczającym periimplantitis.

Jak leczyć periimplantitis?

Periimplantitis dzieli się na dwa rodzaje – pierwszy, gdy stan zapalny dotyczy tylko tkanek miękkich, takich jak dziąsła oraz drugi, gdy obejmuje swym zasięgiem również tkanki twarde, czyli kość, w której osadzony jest sztuczny korzeń. Jego objawami są najczęściej: zaczerwienienie, ból dziąseł wokół implantu, krwawienie, szczególnie podczas szczotkowania, ropa zbierająca się wokół implantu oraz jego ruchomość, a także nieprzyjemny zapach z ust. Jego powodem jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, powodująca stan zapalny i odrzucenie implantu. Leczeniem periimplantitis zajmują się dentyści, którzy oczyszczają implant za pomocą specjalnej metody, stosują irygacje, bądź w przypadku naruszenia kości antybiotykoterapię lub zabieg chirurgiczny.

W celu zapobieżenia periimplantitis należy dbać o implanty tak, jak o naturalne zęby.

Stomatologia Podralscy

Klinika stomatologiczna Podralscy oferuje wprowadzenie implantów zębowych najnowocześniejszym system implantologicznym ze stopów tytanu o połączeniu stożkowym firm NeoBiotech , CWM Medical oraz stałą opiekę stomatologiczną – gwarancja indywidualnego podejścia do pacjenta. 

Adres: Rzeczpospolitej 4D, Gdańsk 80-369

Telefon kontaktowy: 606 511 116

Strona internetowa: https://podralscy.pl/