Zabiegi dentystyczne obecnie

Wizyta w gabinecie dentystycznym nie należy do najprzyjemniejszych i dla wielu jest jednym z najczęściej unikanych obowiązków w dorosłym życiu.

Już od najmłodszych lat wyrabiamy sobie skojarzenie każdej wizyty z borowaniem, wierceniem i plombami, choć w rzeczywistości zabiegi mogą być dziś nie tylko mało bolesne, ale i mało inwazyjne. Jak zmieniły się możliwości współczesnych gabinetów dentystycznych i wykonywane w nich zabiegi? Dlaczego dziś nie warto bać się regularnych wizyt u stomatologa?

Jak wygląda dziś wizyta u dentysty?

Już na wstępie warto zaznaczyć, że regularne wizyty u dentysty znacząco zmniejszają ryzyko trudnych, bolesnych zabiegów. Właściwa higiena jamy ustnej, połączona z dobrą profilaktyką dentystyczną i regularnym oczyszczaniem zębów z pomocą scallingu i piaskowania znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy, przebarwień i uszkodzenia zębów. Co jednak zrobić, gdy zęby zaczynają boleć i konieczna jest pełna pomoc dentysty?

W pierwszej kolejności, nie należy obawiać się bólu. Stosowane obecnie środki przeciwbólowe są znacznie skuteczniejsze i bardziej precyzyjne. Dentysta nie musi znieczulać całej jamy ustnej, by wyleczyć jednego zęba, ale też w razie potrzeby może uśmierzyć ból w znacznie większym obszarze. Dzięki precyzyjnym dawkom środka znieczulającego, jedyne co odczuwa pacjent u dentysty to lekki dyskomfort i dotyk lekarza oraz sam zastrzyk, za którego pomocą podawane jest znieczulenie.

ortodonta warszawa

Jego efekty mijają po kilku godzinach od zabiegu – wystarczająco, by przetrwać całe leczenie i nie czuć osłabienia tuż po opuszczeniu gabinetu.

Znaczącej poprawie w kwestii leczenia dentystycznego uległy też stosowane wypełnienia. Nieestetyczny, czarny amalgamat coraz częściej zastępowany jest białą, imitującą naturalny kolor zęba masą, która po utwardzeniu światłem UV jest trwała i niewidoczna. Nie trzeba więc obawiać się już czarnych plam świadczących o kiepskim zdrowiu zębów – nowe plomby są dyskretne, a przy tym na tyle wytrzymałe, by powtórna wizyta i łatanie nie były konieczne zbyt szybko.

Sprzęt dentystyczny XXI wieku – z czym pracuje dziś stomatolog?

Podstawą pracy i bezpiecznych zabiegów w gabinecie dentystycznym jest perfekcyjne zachowanie higieny, co dziś ułatwiają zarówno narzędzia jednorazowego użytku, jak i najwyższej jakości wiertła, kątnice, czy piaskarki używane podczas leczenia. Dentyści wykorzystują najlepsze materiały i najbardziej wydajne narzędzia, by zapewnić pacjentowi poczucie bezpieczeństwa, ale też by samemu czuć największą precyzję podczas pracy.

Stare, zaniedbane gabinety dentystyczne nigdy nie wyglądały zachęcająco i miały prawo kojarzyć się z bólem, dlatego dziś estetyka i sterylność wyposażenia gabinetu dentystycznego muszą przemawiać na jego korzyść.

ortodonta warszawa

Wizyta u dentysty nie musi być straszna

Przeprowadzane dziś w gabinetach dentystycznych zabiegi zarówno w zakresie higieny stomatologicznej, jak i różnych procedur leczniczych, są znacznie wyższej jakości, niż jeszcze kilka lat temu. Pacjenci już od wejścia do gabinetu spotykają się z relaksującą, spokojną atmosferą, która z poczekalni przenoszona jest także bezpośrednio na fotel zabiegowy.

Ten, przystosowany do pracy przy różnych zabiegach zapewnia optymalną wygodę pacjenta podczas leczenia, ale i ułatwia dostęp dentysty do wszystkich powierzchni zębowych. To ważne, szczególnie w przypadku pacjentów obawiających się wizyty u stomatologa – poczucie komfortu i swobodnej atmosfery przekłada się na lepsze samopoczucie i współpracę z dentystą podczas całego zabiegu.

Nowoczesne gabinety dentystyczne znacząco odbiegają od tego, z czym mierzyli się pacjenci jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. Zadbane, nieskazitelnie czyste, wyposażone w najwyższej jakości sprzęt i estetycznie urządzone gabinety już od wejścia zachęcają nie tylko do rozluźnienia się podczas zabiegu, ale i częstszego korzystania z wizyt stomatologicznych przekładającego się na lepsze zdrowie zębów.

Według specjalistów z DentalMed, nie bez znaczenia jest tu też samo podejście dentystów, którzy coraz częściej rozumieją powody zaniedbań, jakich mogli dopuścić się w przeszłości pacjenci i starają się z największą delikatnością podejść do każdego przypadku indywidualnie. Zły stan zębów nie musi być wynikiem braku higieny, a na podjęcie leczenia nigdy nie jest za późno. Zdrowe i mocne zęby to powód do dumy, niezależnie od wieku.