Wybielanie zębów – warto?

Trudno jest utrzymać białe zęby. Herbata, kawa, czerwone wino – to wszystko rzeczy, które niszczą ich kolor. Co więcej w naturalny sposób żółkną one z wiekiem. Niestety przez to wyglądamy starzej i zdecydowanie mniej atrakcyjnie. Na szczęście wybielanie zębów sprawia, że nasz uśmiech z powrotem może być śnieżnobiały.

Czy warto wybielać zęby?

Jeżeli wstydzimy się swojego uśmiechu z powodu pożółkłych zębów, plam lub przebarwień, wybielanie zębów może być dla nas najlepszym rozwiązaniem. Ten zabieg kosmetyczny może rozjaśnić zęby, aby uzyskać znacznie jaśniejszy, jednolity uśmiech i zwiększyć pewność siebie. Jednak często pacjenci zaczynają się wahać kiedy dentysta podaje jego cenę. Zazwyczaj stomatolodzy, przyjaciele, rodzina i osoby, które przeszły zabieg profesjonalnego wybielania zębów, są zgodni, że warto. Zyskujemy dzięki temu nie tylko piękny uśmiech, ale dużo radości i pewności siebie, a to jest bezcenne.

Często zastanawiamy się czy zamiast profesjonalnego wybielania w gabinecie nie lepiej zdecydować się na produkty dostępne bez recepty przeznaczone do tego celu. Jednak zazwyczaj ich działanie nie jest tak spektakularne. Substancje w nich zawarte leczą plamy na powierzchni. Jednak przebarwione zęby mają plamy na powierzchni i pod powierzchnią. Bez względu na to, ilu produktów dostępnych bez recepty używamy lub jak często, nie będziemy w stanie osiągnąć pełnego wybielenia, jakiego możemy oczekiwać od profesjonalnego leczenia. Co więcej mogą one powodować nadwrażliwość zębów, a nadmierne ich wykorzystywanie może uszkodzić szkliwo i zęby. A jednocześnie nie są one zupełnie tanie. Podsumowując lepszą inwestycją jest profesjonalne wybielanie.

Wybielanie zębów laserem

Jedną z popularnych opcji wybielania zębów w klinice jest wykorzystanie laserów. Wystarczy jedna wizyta, abyśmy uzyskali fantastyczne rezultaty, które mogą skutkować zmianą odcienia zębów o kilkanaście tonów. Cały zabieg przeprowadza się na fotelu dentystycznym i nie wiąże się z żadną ingerencją mechaniczną w szkliwo zębów. Dzięki temu mamy pewność, że jest on w 100% bezpieczny. W zależności od naszej dbałości o zęby i indywidualnych nawyków rezultaty takiej procedury mogą się utrzymać nawet 3 lata.

Jeżeli zdecydujemy się na wybielanie laserem to powinniśmy wiedzieć, że ostateczny wynik widoczny jest po około tygodniu. Wcześniej tkanka szkliwa jest w fazie dehydratacji i może mieć przejściowo matowe plamy. Pamiętajmy też, że każdy zabieg wybielania działa jedynie na zęby. Wszystkie plomby i wypełnienia nie zmienią koloru. Po zabiegu można je wymienić i ewentualnie wykonać licówki ceramiczne.

zeby-usmiech

Wybieranie zębów nakładkami

Nakładki umożliwiają wybielanie zębów w domu. Nie jest to jednak to samo co gotowe paski do przyklejania zębów. Nakładki są profesjonalnie przygotowywane i dopasowywane do kształtu naszych zębów. Od naszego stomatologa otrzymujemy też odpowiedni żel. Jeżeli nasze warunki zgryzowe się nie zmienią i będziemy dbać o nakładki to możemy z nich korzystać przez lata.

„Ciekawą opcją jest połączenie wybielania nakładkowego i laserem. Wygląda to zazwyczaj tak, że najpierw zęby są wybielane laserem, a następnie po kliku dniach po zakończeniu zabiegu otrzymujemy nakładki dopasowane do naszego zgryzu i strzykawki z żelem. To pozwala kontynuować wybielanie i bezpiecznie rozjaśnić je jeszcze bardziej. Mówimy wtedy o łączonej metodzie wybielania zębów.”

Pamiętajmy, że niezależnie od wyboru metody wybielania najpierw powinniśmy usunąć kamień nazębny i zadbać o zdrowie naszej jamy ustnej.