Rola higienizacji stomatologicznej

Piękny uśmiech to wizytówka każdego człowieka, a odpowiednia higiena jamy ustnej to połowa sukcesu do utrzymania zębów w dobrej kondycji.

Dlatego warto zadbać o odpowiednią profilaktykę higieny jamy ustnej, aby uzębienie zawsze było w dobrym stanie. Pomoże w tym szereg zabiegów określanych powszechnie higienizacją stomatologiczną.

Higienizacja jamy ustnej to jedna z podstawowych form zapobiegania problemów związanych z jamą ustną. Podczas zabiegu przeprowadzany jest szereg zabiegów, które są pomocne nie tylko w usuwaniu kamienia nazębnego, ale również chronią zęby przed rozwojem różnego rodzaju chorób. Wszystkie zabiegi jak scaling, piaskowanie, polishing oraz fluoryzacja, powinny być wykonane w gabinecie stomatologicznym. Na czym polega zabieg higienizacji stomatologicznej i jakie są jego zalety?

Dlaczego warto przeprowadzać higienizację stomatologiczną?

implanty stomatologiczne łódź

Chyba każdy pragnie mieć ładne i zdrowe zęby, a także bez wstydu odsłaniać je podczas uśmiechu czy rozmów. Higienizacja stomatologiczna znacznie to ułatwia, ponieważ podczas zabiegu zostaje usunięta płytka bakteryjna, resztki pokarmowe i trudny do usunięcia kamień nazębny.

Jak wiadomo resztki pokarmowe i osad na zębach to doskonałe środowisko do rozwoju bakterii, co nie tylko prowadzi do problemów z zębami, ale także do powstawania nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej.

Zabieg higienizacji stomatologicznej warto przeprowadzać w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym nie rzadziej niż co pół roku. Z pewnością pomoże to w profilaktyce chorób jamy ustnej i pozwoli się cieszyć pięknym uśmiechem na co dzień.

Scaling – pierwszy etap higienizacji stomatologicznej

Scaling to pierwszy zabieg wykonywany w procesie higienizacji. Podczas jego przeprowadza usuwane są złogi oraz kamień nazębny. Najczęściej wykonuje się go metodą ultradźwiękową, przez co uważa się go za niemal bezbolesny. Scaling dzielimy na dwa rodzaje – poddziąsłowy i naddziąsłowy. Podczas pierwszego oczyszcza się przede wszystkim kamień znajdujący się w kieszonce dziąsłowej. Przy scalingu naddziąsłowym usuwany jest kamień z koron zębowych. Po zabiegu odczuwalna jest lekka wrażliwość zębów.

Piaskowanie – alternatywa dla wybielania zębów?

ortodonta łódź

Piaskowanie przez znaczną część stomatologów jest traktowane jako zabieg uzupełniający scaling. Przeprowadza się go zazwyczaj w celu usunięcia pozostałego osadu na zębach czy przebarwień, a także oczyszczenia pozostałości trudnego do usunięcia podczas scalingu kamienia nazębnego.

Sam zabieg jest wykonywany za pomocą piaskarki i odpowiednio dobranych środków chemicznych, powszechnie nazywanych piaskiem do zębów. Jest to jeden z najlepszych sposobów na skuteczne pozbycie się przebarwień i osadu. Sam zabieg jest bezbolesny.

Polishing – sposób na lśniące zęby

Higienizacja stomatologiczna to również przeprowadzenie zabiegu polishingu – wykonuje się go tuż po piaskowaniu i polega na wypolerowaniu wyczyszczonych zębów specjalną pastą. Głównym zadaniem polishingu nie jest nadaniem zębom połysku, ale zminimalizowanie ryzyka ponownego osadzenia się kamienia nazębnego. Gumki i szczotki wykorzystywane do polerowania czyszczą także powierzchnie między zębowe, przez co uśmiech staje się jeszcze piękniejszy.

Fluoryzacja – zapobieganie powstawania próchnicy

Po wykonaniu wszystkich wcześniejszych zabiegów, stomatolog nakłada jeszcze na zęby specjalny preparat, który ma zapobiegać powstawaniu próchnicy. Preparat z fluorem długo utrzymuje się na zębach, stopniowo się uwalniając.

Rola higienizacji stomatologicznej

higiena stomatologiczna łódź

Regularne przeprowadzanie higienizacji stomatologicznej ma niebagatelny wpływ na piękny uśmiech. Usuwanie kamienia nazębnego, złogów i osadów z zębów, a także czyszczenie przebarwień i późniejsza fluoryzacja sprawiają, że zęby są mocne i zdrowe.

Tylko odpowiednia profilaktyka higieny jamy ustnej będzie skutecznym narzędziem w walce z licznymi chorobami oraz próchnicą.

Artykuł powstał dzięki współpracy z gabinetem stomatologicznym Implant.net z Poznania.