Proteza czy implant? Czym zastąpić braki w uzębieniu?

Protezy zębowe i implanty to dwa najlepsze rozwiązania stomatologiczne w przypadku braków w uzębieniu. Ze względu na wygodę pacjenta, estetykę, ale także zdrowie pozostałego uzębienia, wykonanie protezy lub implantu jest niezbędne i warto zdecydować się na nie możliwie jak najwcześniej. Który z wariantów uzupełnienia protetycznego warto jednak wybrać i kiedy uzupełnianie braków w zgryzie jest konieczne?

Czy uzupełnianie braków w uzębieniu jest konieczne?

Wielu pacjentów, którzy ze względu na próchnicę czy uraz zmuszeni byli usunąć zęba często zadają sobie pytanie czy uzupełnianie braku w uzębieniu jest konieczne. O ile w przypadku zębów z przodu wiele osób wydaje się wybierać protezy lub implanty głównie ze względów estetycznych, o tyle zęby z tyłu są niewidoczne i pytanie o sens ich uzupełniania zupełnie nie dziwi. Wykonanie protezy bądź implantu nie jest jednak wyłącznie rozwiązaniem estetycznym i zgodnie z zaleceniami dentystów, uzupełnienia braków w uzębieniu należy wykonywać jak najszybciej bez względu na to, czy utraconym zębem jest widoczna jedynka czy niewidoczna szóstka. Dlaczego?

Uzupełnianie braków zębowych pozwala zapobiegnąć przesuwaniu się pozostałych zębów w obrębie szczęki, a co za tym idzie, całkowitej zmianie układu zgryzu. Zęby odgrywają przecież niemałą funkcję podczas jedzenia i osoby które cierpiały z powodu wad zgryzu wiedzą doskonale, jakim utrudnieniem potrafi być nieprawidłowe ustawienie zębów w obrębie szczęki górnej bądź dolnej. W przypadku braków w uzębieniu implanty i protezy pozwalają zapobiegać także zanikaniu kości szczęk, a wraz z nim pojawiającym się chorobom przyzębia. Brak zęba może powodować stopniowy zanik kości i dziąsła w miejscu ubytku, przyczyniając się do odsłonięcia kości i szyjek zębowych w zębach sąsiednich.

implant

Proteza czy implant – jakie uzupełnienie braku w uzębieniu wybrać?

Wstawienie uzupełnienia po usunięciu zęba jest konieczne, ale wybór konkretnego rozwiązania będzie zależał już od kilku czynników. Na początek decydująca najczęściej okazuje się cena – implanty wszczepiane w kość pacjenta są droższe, niż klasyczne protezy, ale ich skuteczność jest znacznie wyższa, szczególnie w przypadku ubytku pojedynczych zębów. Implant to w pewnym sensie sztuczny korzeń, na którego podstawie odbudowuje się później utracony ząb i który pozwala na doskonałą imitację naturalnego kształtu i funkcji zęba. Ze względu na konieczność wszczepienia implantu w kość i pozostawienia mu czasu na zrośnięcie się z kością, na uzupełnienie tego typu warto zdecydować się jak najszybciej po usunięciu zęba.

Tańszą, choć nieco mniej skuteczną alternatywą dla implantów są mosty – częściowe, stałe protezy pozwalające na uzupełnienie luki po jednym lub kilku brakujących zębach. Mosty są dość prostą konstrukcją opartą o kilka złączonych ze sobą koron mocowanych na zdrowych zębach pacjenta. Do zamocowania mostu konieczne jest, aby zęby sąsiadujące były zdrowe i na tyle wytrzymałe, by utrzymać korony. Niestety, choć most jest znacznie tańszy niż implant i nie wymaga wiercenia w kości, rozwiązanie takie ma kilka wad.

Pierwszą z nich będzie estetyka – mosty często dość wyraźnie odznaczają się na tle naturalnych zębów. Drugą wadą będzie konieczność wymiany mostu po czasie, zbędnej w przypadku implantów wszczepianych w kość na stałe.

Brakujące ubytki można oczywiście uzupełnić także protezą ruchomą, kojarzącą się przede wszystkim z osobami starszymi które utraciły już większość lub wszystkie naturalne zęby. Proteza taka jest najtańsza, ale wymaga codziennego zdejmowania i czyszczenia. Wykorzystanie takiej protezy prowadzi po czasie do zaniku naturalnej kości pod dziąsłami, co nie tylko uniemożliwi wybór implantów w przyszłości, ale też z czasem utrudni zakładanie i utrzymywanie się protezy w ustach.

uzupełnianie braków w zębach

Skutki braków w uzębieniu

Wybór pomiędzy implantem a protezą często sprowadza się do kwestii finansowych, ale nawet jeśli pacjent wybierze opcję tańszą i korzystniejszą dla siebie, podjęcie decyzji o szybkim uzupełnieniu braków w uzębieniu jest kluczowe i nie warto się nad nim długo zastanawiać. Wśród skutków wyraźnych braków w uzębieniu pojawia się nie tylko wspomniany wcześniej zanik kości i przemieszczanie się pozostałych zębów, ale też zwiększone ryzyko próchnicy, wypadania pozostałych zębów oraz innych chorób uzębienia wynikających z nieprawidłowej pracy całej szczęki. Jeden ząb może mieć dla Twojego zdrowia ogromne znaczenie.

Profesjonalne usługi braków w uzupełnieniu zębów oferuje Stomatologia Podralscy z Gdańska