Piękny, śnieżnobiały uśmiech – w jaki sposób go uzyskać?

stomatolog

 

 

 

 

 

Zdrowe zęby świadczą o zadbaniu, są dużym atutem podkreślającym urodę. Niestety – większość z nas nie może pochwalić się śnieżnobiałym uśmiechem jak z reklamy. Dlaczego tak się dzieje? Czy można skutecznie poprawić wygląd zębów?

Przede wszystkim higiena i dobre odżywianie

Oprócz regularnych wizyt u stomatologa, konieczne jest codzienne dbanie o zęby. Należy myć je po każdym posiłku. Co ważne, nie można zapominać o używaniu nitki dentystycznej. To istotne, ponieważ bez oczyszczenia przestrzeni między zębami szybko dochodzi do narastania kamienia nazębnego i tworzenia się próchnicy. Warto także stosować specjalne płyny do płukania – nie tylko odświeżają oddech, ale także pozwalają pozbyć się szkodliwych bakterii, których nie udało się usunąć za pomocą pasty. Nie wszyscy wiedzą o tym, że za zdrowie i wygląd zębów odpowiadają także posiłki. Warto jeść sporo produktów mlecznych zawierających wapń – nie musi to być koniecznie mleko. Można postawić m.in. na jogurt naturalny, maślankę lub kefir. Na zęby dobrze działają także tłuste ryby morskie i brokuły (chronią przed paradontozą). Warto jednak porzucić lub ograniczyć tzw. „kolorowe” produkty takie jak kawa, wino, herbata, sok z buraków lub jagód. Niestety – mają one tendencję do barwienia zębów. Podobnie negatywnie na zęby wpływa dym papierosowy.

Regularne usuwanie płytki nazębnej

Żeby zachować zdrowie zębów i dziąseł konieczne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego. Płytka nazębna przemienia się w kamień już kilka godzin po ostatnim myciu. Zmineralizowana tkanka składa się z resztek pożywienia, komórek złuszczonego naskórka, bakterii próchnicotwórczych, związków fosforu i wapnia. Nie da się jej usunąć za pomocą szczotkowania lub nicią dentystyczną. Kamień nazębny może powodować próchnicę i choroby dziąseł (m.in. zapalenia, paradontozę). Ponadto jego barwa często jest dużo ciemniejsza od barwy zębów, co znacznie obniża estetykę uśmiechu. Kamień nazębny może usunąć dentysta. Stomatologia dysponuje sporą liczbą metod pozwalających na zlikwidowanie tego rodzaju tkanki, np. piaskowanie. Stomatolog może korzystać także ze skalera ultradźwiękowego lub urządzeń z wibrującą końcówką. Więcej informacji o zabiegach znajdziesz np. na stronie www.pro.orto.dent.pl

wybielanie u dentysty

 

 

 

 

 

Wybielanie chemiczne u dentysty

Dentysta jest w stanie wybielić zęby za pomocą różnego rodzaju metod. Popularne są m.in. specjalne nakładki, które wypełnia się żelem wybielającym. Do ich wytworzenia potrzebne są odlewy zębów – dzisiejsza protetyka pozwala na uzyskanie idealnych odwzorowań. Na podstawie odlewów można wytworzyć nakładki, które w doskonały sposób obejmą każdy ząb. Do środka takiego urządzenia pacjent musi wlewać żel, który wybrał stomatolog. Regularne używanie nakładek jest bardzo skuteczne. Zwykle bez większego problemu udaje się uzyskać wymarzony odcień bieli.
Dentysta może także zaproponować inne rozwiązanie umożliwiające wybielenie zębów. Dosyć popularną (i stosunkowo młodą w stomatologii) metodą jest użycie lamp.

Protetyka dla pięknego uśmiechu

Czasami stomatolog nie jest w stanie wybielić odpowiednio zębów. Dzieje się tak wtedy, gdy naturalny odcień zębów znacznie odbiega od pożądanego. Możliwe jest, że kość tworząca ząb jest po prostu żółta lub wręcz brązowawa. Czy w takim wypadku dentysta w ogóle nie może pomóc? Oczywiście, że nie. Protetyka pozwala prawie na wszystko. Dzięki niej uśmiech pacjenta może być prawie całkowicie odmieniony. Zarówno w przypadku zmiany odcienia, jak i wyrównania nieregularności (zęby krzywe, nierówne) stomatolog może zalecić licówki. Ich założenie nie jest najtańsze, jednakże efekt końcowy jest niekiedy wręcz spektakularny.

Dentysta a drogeria

Drogeryjne półki wręcz uginają się od różnorakich produktów przeznaczonych do zębów. W które z nich warto zainwestować? Skup się przede wszystkim na środkach zabezpieczających – tanie pasty wybielające zwykle nie są skuteczne. Nie licz więc, że dzięki nim osiągniesz dobre rezultaty. Warto jednak inwestować w dobrej jakości pasty przeciw próchnicy oraz w nici dentystyczne. Nie zapominaj również o dobrej szczoteczce do zębów. Nie powinna być zbyt miękka, ponieważ nie będzie w stanie dokładnie usunąć zanieczyszczeń. Najlepiej jednak udać się po poradę do dobrego dentysty, np. do centrum stomatologicznego pro.orto.dent. – odwiedź stronę