Leczenie stomatologiczne – implanty

Pomimo poprawnej opieki stomatologicznej wiele osób cierpi z powodu utraty zębów. Głównymi jej przyczynami są próchnica, choroby przyzębia i urazy. Przez wiele lat jedynymi dostępnymi opcjami leczenia dla osób z brakującymi zębami były mosty i protezy, ale dzisiaj dostępne są implanty dentystyczne.

Czym są implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne zastępują korzenie zębów. Stanowią mocne podłoże dla zainstalowanych na stałe, lub wymiennych, zębów zastępczych, które stomatolog dopasowuje do naszego uzębienia. Implanty dentystyczne mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim wyglądają znacznie lepiej niż inne formy uzupełniające brakujące zęby czy przerwy między nimi. Wyglądają one jak nasze własne zęby. Równocześnie dzięki temu, że są one zaprojektowane do łączenia z kością są trwałe.

stomatologia

Źle dopasowane protezy zębowe mogą wyślizgiwać się z ust powodując mruczenie lub niewyraźną wymowę. Osoby z takimi problemami czują się niekomfortowo, widzą różnicę w swojej dykcji, obawiają się też, że ktoś to zauważy i rzadziej zabierają głos.

Implanty dentystyczne pozwalają mówić bez żadnych obaw. Stają się one częścią Ciebie, więc eliminują dyskomfort jaki czują użytkownicy protez. Po prostu czujemy się tak, jakby były to nasze zęby. Wszyscy użytkownicy protez wiedzą, że nie są w stanie jeść tego, co kiedyś. Niestety utrudniają one przeżuwanie i gryzienie wyjątkowo twardych rzeczy. Implanty działają jak nasze zęby, więc możemy spożywać wszystkie nasze ulubione potrawy bez żadnych obaw i bólu.

Przy dopasowywaniu protez czy mostu często konieczne jest wyrwanie innych zębów. Jednak w przypadku implantów sąsiadujące z nimi zęby pozostają nienaruszone i nie muszą one wspierać wypełnienia. Powoduje to długotrwałe przedłużenie zdrowia naszej jamy ustnej. Nie musimy zdejmować protez, stosować niechlujnych klejów, które będą je utrzymywać na swoim miejscu.

Implanty eliminują te wszystkie kłopotliwe niedogodności i zapewniają nam pełną wygodę.  Wszystko to skutkuje podniesieniem samooceny. Osoby z implantami nie myślą o nich. Traktują je jak własne zęby. Mogą jeść, mówić i uśmiechać się ile tylko chcą. I to przez wiele lat ponieważ to rozwiązanie, które jest niezwykle wytrzymałe.

Kto może poddać się takiemu leczeniu stomatologicznemu?

Wskaźniki powodzenia implantów różnią się w zależności od tego, w którym miejscu szczęki mają się znajdować, ale ogólnie ich założenie jest sukcesem w 98 procentach przypadków. Przy odpowiedniej pielęgnacji są one w stanie wytrzymać całe życie.

W większości przypadków każdy, kto jest wystarczająco zdrowy, aby poddać się rutynowej ekstrakcji zęba lub chirurgii jamy ustnej może mieć wszczepiony implant stomatologiczny. Pacjent musi mieć zdrowe dziąsła i kości zdolne utrzymać implant. Niezbędne jest również dbanie o higienę jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty.

Indywidualnej ocenie muszą zostać poddani nałogowi palacze i osoby cierpiące na choroby przewlekłe takie jak cukrzyca czy schorzenia serca. Stomatolog musi też ocenić czy można wszczepić implant jeżeli otrzymaliśmy radioterapię w rejonie głowy czy szyi. Jeżeli zastanawiamy się nad wstawieniem implantu najlepiej porozmawiać ze swoim dentystą.

Jak przebiega leczenie stomatologiczne w przypadku implantów?

implanty

Pierwszym krokiem w przypadku takiego leczenia stomatologicznego jest wizyta u dentysty lub w specjalistycznej klinice stomatologicznej. Często zwykły stomatolog nie przeprowadza takich zabiegów i niezbędne jest odwiedzenie kliniki, więc, by oszczędzić czas, najlepiej od razu udać się właśnie tam.

Następnie opracowuje się indywidualny plan leczenia. Zawsze uwzględnia on nasze specyficzne potrzeby i jest przygotowywany przez zespół profesjonalistów, którzy są specjalnie przeszkoleni i doświadczeni w chirurgii stomatologicznej oraz stomatologii odtwórczej. Dzięki takiemu zespołowemu i holistycznemu podejściu mamy zapewnioną skoordynowaną opiekę.

Następnie wszczepia się korzeń implantu, który jest małym słupkiem wykonanym z tytanu. Umieszcza się go w gnieździe kostnym brakującego zęba. Gdy szczęka się goi rośnie wokół wszczepionego, metalowego słupka mocując go bezpiecznie w szczęce. Proces gojenia może trwać od sześciu do 12 tygodni. Po połączeniu implantu z kością szczękową do słupka przymocowywany jest mały łącznik, który bezpiecznie będzie trzymał nowy ząb. Dentysta wykona go po pobraniu odcisków zębów i modelu zgryzu.

Szybkie i skuteczne wykonanie implantów oferuje poradnia stomatologiczna w CM Sanitas.