Leczenie próchnicy u dzieci

Próchnica zębów mlecznych jest chorobą, której nie powinno się lekceważyć pod żadnym pozorem. Jest ona sygnałem, że z zębami naszego dziecka dzieje się coś złego.

Zazwyczaj wskazuje ona na niedokładną higienę oraz za dużą ilość słodyczy w diecie dziecka. Niestety, maluchy trudno jest przekonać do właściwej higieny jamy ustnej, a tym bardziej do ograniczenia ilości spożywanego cukru. Jak rozpoznać próchnicę i jak najlepiej jej przeciwdziałać?

Dlaczego próchnica jest taka groźna?

Często ignorujemy próchnicę u dzieci ze względu na to, że traktujemy zęby mleczne po macoszemu. Zakładamy, że skoro i tak wypadną, to nie ma się czym przejmować. Podejście to jest błędne i może narobić wiele szkód.

Jeśli zignorujemy pierwsze sygnały tego, że dziecko źle myje zęby, może okazać się, że problem będzie powtarzał się, kiedy wyrosną zęby stałe, a te mają przecież starczyć na resztę życia. Skąd się bierze próchnica? Przyczyn jest wiele, ale można wśród nich wymienić:

  • niewłaściwą higienę zębów lub jej brak – prowadzi to do rozwoju bakterii i odkładania się płytki nazębnej,
  • nieprawidłowa dieta, w której występuje dużo cukrów i która opiera się na dużej ilości przekąsek,
  • niski poziom wapnia, który prowadzi do osłabienia szkliwa,
  • podatność genetyczna,
  • niska zawartość fluoru i wapnia w diecie ciężarnej kobiety,
  • dieta butelkowa – może doprowadzić do próchnicy butelkowej, która często spowodowana jest karmieniem w nocy, kiedy to produkowane jest mniej śliny oczyszczającej zęby, w jamie ustnej namnażają się bakterie, a to może ostatecznie doprowadzić do psucia się uzębienia.

Próchnica zębów mlecznych postępuje bardzo szybko, dlatego bardzo często kończy się ona usunięciem zęba. Niestety w przypadku zębów stałych, sprawa nie będzie już taka prosta, dlatego lepiej zadbać o uzębienie naszego dziecka, kiedy sprawa nie jest jeszcze aż tak poważna.

Nie warto bagatelizować pierwszych objawów, a najlepiej udać się jak najszybciej do lekarza – dentysty lub pedodonty. Warto zdecydować się na osobę, która specjalizuje się w leczeniu dzieci, by zadbać także o samopoczucie malucha i miłą atmosferę na wizycie w gabinecie. Centrum Dentex oferuje leczenie próchnicy w Zielonej Górze w przyjaznej atmosferze dostosowanej do potrzeb małych pacjentów.

Jak rozpoznać próchnicę u dziecka? – Kiedy udać się do dentysty?

Pierwszym z objawów, jaki powinien nas zaniepokoić, jest białożółty, szorstki i lepki nalot na zębach. W dalszym etapie należy zwrócić uwagę na białe, matowe plamy, które wyraźnie odcinają się od lśniącej tkanki szkliwa – te mogą przekształcić się w czarne lub brązowe plamy, które świadczą już o zaawansowanej próchnicy.

Takie zmiany mogą w dalszym etapie, wedrzeć się wgłąb zęba i dotrzeć do zębiny, a nawet nerwu. Jeśli dziecko skarży się na ból, należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza, gdyż oznacza to, że został zaatakowany nerw.

próchnica u dzieci

Leczenie początkowych stadiów próchnicy – białego nalotu na zębach – nie jest ani trochę bolesne i w dużej mierze leczy się je za pomocą zabiegu fluoryzacji,, która polega na nałożeniu na uszkodzone szkliwo specjalnej pasty.

Wspomaga ona odbudowę szkliwa, chroni je przed działaniem bakterii i poprawia ogólny stan zębów. Jeśli pozwolimy, by próchnica się rozwinęła, leczenie będzie dużo bardziej nieprzyjemne i bolesne dla dziecka.

Najczęściej stosuje się w takim przypadku wypełnienia lub nasączanie azotanem srebra, który zapobiega dalszemu rozwojowi próchnicy, ale w skrajnych przypadkach może zajść nawet możliwość usunięcia całego zęba.

Jeśli chcemy oszczędzić dziecku takich nieprzyjemności, których sami dorośli często się boją, warto sprawdzać stan uzębienia naszych pociech.

Niestety, próchnica lubi się przenosić, dlatego jeśli zaatakuje jeden ząb, już niedługo potem, może się objawiać także na kolejnych. Im szybsza będzie nasza reakcja, tym więcej bólu oszczędzimy naszemu dziecku i szybciej uda nam się zęby wyleczyć.

W tym wszystkim bardzo ważna jest profilaktyka. Do dentysty dziecięcego warto udać się, zanim zajdzie taka konieczność. Wiele gabinetów oferuje tak zwane wizyty zapoznawcze, na których nasz maluch pozna gabinet i dowie się jak właściwie pielęgnować zęby w przystępny dla niego sposób.