Jak powstają aparaty ortodontyczne?

Wizyta u ortodonty wprawić może w przerażenie, jednak konieczność leczenia i poprawy uśmiechu bywa nieunikniona. Jak zmniejszyć stres przed wizytą u specjalisty? Największy lęk budzą nieznane sytuacje, dlatego przed wizytą warto zapoznać się z poszczególnymi etapami powstawania aparatów ortodontycznych.

Po co używa się aparatów ortodontycznych?

Aparat ortodontyczny wpływa nie tylko na wizualny aspekt uśmiechu, a tym samym całej twarzy, ale również poprawia komfort życia. Skuteczniejsza pielęgnacja jamy ustnej, mniejsze ryzyko wystąpienia paradontozy, likwidacja lub zmniejszenie wady wymowy, a także poprawa wyglądu żuchwy i szczęki to tylko niektóre z zalet leczenia ortodontycznego. Dzięki współczesnym rozwiązaniom technologicznym, skuteczna korekta zębów jest możliwa także w dorosłym wieku. Aktualnie ortodoncja oferuje kilka sprawdzonych typów aparatów stałych oraz ruchomych.

Aparaty ruchome

Aparaty ruchome najskuteczniejsze są przy korekcji zębów mlecznych oraz mieszanych, z tego powodu stosuje się je u dzieci między 4 a 12 rokiem życia. Aparat czynnościowy wykonany jest z akrylowej płyty oraz części stalowych, takich jak drut, sprężyny oraz śruby. Aparat tego typu noszony jest w ściśle określonym przez specjalistę czasie, a jego zdejmowaniem oraz zakładaniem zajmują się sami użytkownicy. Leczenie ortodontyczne na wczesnym etapie rozwoju dziecka umożliwia prawidłowy rozwój jego szczęki oraz poprawny wzrost zębów stałych. Ze względu na fizyczne zmiany następujące w trakcie dorastania u dzieci, aparat należy co jakiś czas wymieniać na nowy.

dziecko aparat ortodontyczny

Aparaty stałe

Aparaty stałe umożliwiają korekcje wad bardziej skomplikowanych, a także skuteczne leczenie zębów stałych. Z tych powodów to aparaty, które z powodzeniem stosuje się w leczeniu młodzieży i osób dorosłych.
Aktualnie wybierać można spośród różnych typów sprzętów korekcyjnych. Najpopularniejszy jest aparat metalowy, jednak biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby pacjenta, aparat wykonać można także z tolerowanego przez alergików tytanu lub przeziernego tworzywa sztucznego, dzięki któremu aparat jest praktycznie niewidoczny. U osób, którym nie odpowiada wygląd standardowego aparatu, stosowane są także aparaty lingwalne, mocowane od strony języka, a tym samym niezauważalne dla otoczenia.

Tradycyjny aparat stały złożony jest z akrylowej płyty oraz zamków i pierścieni, które mocuje się do szkliwa za pomocą specjalnego kleju. Nacisk na zgryz wywierany jest za pomocą przymocowanego ligaturami drutu. Oprócz różnego rodzaju metali, aparaty wykonuje się z plastiku, poliwęglanu, a także złota czy szafiru.

Jak powstaje aparat ortodontyczny?

Wykonywany jest przez technika dentystycznego – osobę odpowiednio wyszkoloną, która posiada doskonałe zdolności manualne oraz wyobraźnię przestrzenną. Aparat ortodontyczny powstaje w kilku etapach, a dla odpowiedniego dopasowania do zgryzu pacjenta konieczne jest kilka wizyt u specjalisty.

Na pierwszym spotkaniu w gabinecie stomatologicznym zęby pacjenta oczyszczone zostają z kamieni oraz osadu, a także, jeśli istnieje taka konieczność, leczone są ubytki oraz choroby przyzębia. Następnie wykonywane są zdjęcia czaszki oraz zębów, odzwierciedlające wadę zgryzu. Niezbędne jest także zrobienie pantomogramu, czyli panoramicznego ujęcia rentgenowskiego obejmującego żuchwę, zęby oraz stawy. Kolejnym etapem jest wykonane gipsowego modelu zgryzu. Dokładna analiza zdjęć, a także gipsowy wycisk, umożliwia dobranie skutecznego leczenia oraz odpowiedniego aparatu. Po założeniu aparatu co 4–5 tygodnie niezbędna jest wizyta kontrolna u lekarza ortodonty, który oceni postęp w kuracji, a także wprowadzi ewentualne modyfikacje w procesie korygowania zębów.

Współczesne leczenie ortodontyczne umożliwia wybór odpowiedniego aparatu, nie tylko w zależności od stopnia wady zgryzu pacjenta, ale także jego indywidualnych preferencji. Wykonanie aparatu przez profesjonalnego technika dentystycznego, a także jego prawidłowe dopasowanie do zgryzu pacjenta, zapewnia efektywność działania oraz komfort ortodontycznego leczenia.