Stomatolodzy zazwyczaj unikają usuwania zębów, które można jeszcze uratować. Niestety, w niektórych przypadkach strata zęba jest nieunikniona – warto wtedy rozważyć wstawienie implantu zęba, który zapełni lukę i ułatwi codzienne funkcjonowanie. Z pewnością wpłynie to na poprawę komfortu życia pacjenta.
Współczesna stomatologia wiele oferuje pacjentom, którzy w wyniku różnych chorób lub zaawansowanej próchnicy utracili zęba. Część z nich decyduje się na wstawienie pojedynczego implantu zęba albo protezy. Aktualnie niezwykle popularne są protezy montowane na implantach. Czym są i dlaczego wyróżniają się na tle innych?
Proteza na implantach – nowoczesne rozwiązanie
Do tej pory wiele osób decyduje się na montowanie protez ruchomych, które negatywnie pływają na komfort pacjenta. Wymagają stosowania kleju do protez oraz dedykowanych past do zębów. Do tego bardzo często sprawiają ból osobie, która je nosi, przez co pacjent rezygnuje z niektórych twardych potraw, nie mogąc ich pogryźć.
Rozwiązaniem dla tego problemu jest proteza na implantach, polegająca na wszczepieniu kilku implantów zębowych w szczęce oraz żuchwie. W dalszej kolejności mocuje się protezę przy użyciu specjalistycznych zatrzasków. Dzięki temu proteza jest stała i nie trzeba jej nieustannie mocować oraz dbać o podklejenie. Proteza oprócz tego stabilizuje utrzymanie kości dookoła implantów, a zatem pacjent może ją wyjąć samodzielnie, aby zadbać o jej higienę.
Rodzaje protez na implantach
Protezy na implantach dzieli się na częściowe oraz całkowite. Montaż takiej protezy jest uzależniony od ilości i rodzaju ubytków. Niekiedy pacjenci, zwłaszcza starsi wiekowo decydują się na wstawienie protezy na implantach w całej szczęce.
Jak wygląda zabieg wszczepienia protezy na implantach?
Montowanie protezy na implantach jest podzielone na kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym. W trakcie pierwszej stomatolog wierci w kości otwór, gdzie będzie montował implant. Po jego wprowadzeniu chirurg sprawdza, czy jest stabilnie zamocowany i zaszywa ranę. Czas trwania jest uzależniony od liczby implantów i może potrwać nawet do 2 godzin.
W dalszej kolejności powstała rana goi się, a na powierzchni implantu tworzy się warstwa dwutlenku tytanu. Nowa tkanka będzie idealnym podłożem do mocowania protezy.
W celu założenia protezy pacjent jeszcze raz powinien pojawić się w gabinecie stomatologicznym. Wtedy też chirurg odsłania implant poprzez nacięcie błony śluzowej i wkręca w implant śrubę gojącą. Dzięki temu wszystko szybciej się goi, a dodatkowo dziąsło przygotowuje się do wstawienia protezy.
Dopiero po dwóch tygodniach stomatolog pobiera wycisk i w laboratorium protetycznym tworzy protezę, dokonując ostatnich poprawek.
Podczas ostatniej, czwartej wizyty, stomatolog przykręca właściwy łącznik do implantu, do którego mocuje gotową protezę.
Proteza na implantach – u kogo się sprawdzi?
Nowoczesne rozwiązanie protez na implantach jest w większości skierowane do osób, które już utraciły większość zębów i dotychczasowe metody uzupełnienia braków się nie sprawdziły. To rozwiązanie sprawdza się także u osób, które miały już możliwość noszenia protez ruchomych i nie były zadowolone. Protezy na implantach wpływają na poprawę jakości życia.
Na protezy na implantach decydują się także osoby, które z różnych powodów nie chcą montować implantów zębów w całej szczęce. Z pewnością jest to korzystne rozwiązanie ze względów finansowych.
Zalety posiadania protezy na implantach – na co może liczyć pacjent?
Zalety protez na implantach sprawiają, że jest to rozwiązanie o wiele bardziej opłacalne od innych sposobów uzupełnienia braków w uzębieniu. Po pierwsze jest to rozwiązanie stosunkowo tanie – w porównaniu do innych metod. Zabieg trwa również zdecydowanie krócej, przez co pięknym uśmiechem można się pochwalić już po kilku tygodniach.
Protezy na implantach są wygodne w noszeniu i umożliwią normalne spożywanie posiłków. Dodatkowo bardzo łatwo jest je utrzymać w czystości. Są również niezwykle trwałe, przez co nie jest konieczne cykliczne tworzenie nowych protez.
Nie można również zapomnieć, że protezy na implantach korzystnie wpływają na tkankę kostną, stymulując ją w celu zachowania zdrowych kości oraz utrzymania owalu twarzy.
Artykuł powstał we współpracy z kliniką dentystyczną z Gdańska.