Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna

Prawdopodobnie każdemu przychodzą do głowy pewne skojarzenia, kiedy słyszy o chirurgii stomatologicznej. Czym jednak właściwie się ona zajmuje? Co robi chirurg stomatolog w porównaniu z dentystą, do którego chodzimy na wizyty kontrolne? W tym artykule piszemy o tym, czym jest chirurgia stomatologiczna, jakie są jej zadania i jakimi dolegliwościami się zajmuje. Zapraszamy do lektury.

Czym jest chirurgia stomatologiczna?

Najprostszym sposobem wskazania, czym jest chirurgia stomatologiczna, będzie porównanie jej do stomatologii jako takiej, kojarzącej się ze specjalistami, w których gabinetach leczymy zęby na bieżąco. Podczas kiedy dentysta zajmuje się ubytkami w zębach i leczeniem zębów podstawowymi metodami z pomocą wiedzy stomatologicznej, chirurg stomatolog musi znać się także na kilku innych działach medycyny. Nie zajmuje się on bowiem stricte leczeniem samych zębów i ich schorzeń, lecz leczy również dolegliwości występujące w obrębie całej jamy ustnej, a nawet całej twarzy. 

Co więcej, chirurg stomatolog zajmuje się również zabiegami, których dentysta się nie podejmuje ze względu na brak odpowiednich kwalifikacji czy przyrządów. Przykładem jest wyrywanie tak zwanych ósemek, czyli zębów stosunkowo dużych, głęboko zakorzenionych i zazwyczaj stabilnych, co oznacza, że ich wyrwanie wymaga specjalnego wysiłku i odpowiednich narzędzi. 

Narzędzia chirurga stomatologicznego

Chirurg stomatolog i jego kompetencje

Jak zostało już wspomniane, chirurg stomatolog musi znać się na kilku dziedzinach medycyny, aby poprawnie wykonywać wiele zaawansowanych zabiegów czy operacji. Jedną z tych dziedzin jest protetyka, która skupia się na zastępowaniu brakujących zębów sztucznymi zamiennikami, na przykład implantami czy mostkami. Wstawianie zamienników zębów wymaga znajomości specjalistycznych metod, ponieważ chodzi tutaj o umieszczanie sztucznych materiałów w tkance kostnej, a więc jest to praca niezwykle precyzyjna.

Chirurg stomatolog ma również wiedzę z zakresu ortodoncji, czyli dziedziny zajmującej się korekcją zębów, które układają się nieprawidłowo. Chodzi tutaj o diagnozę i dopasowywanie odpowiednich aparatów ortodontycznych, które pomagają zębom układać się w odpowiednią stronę. Ważną część wiedzy chirurga stomatologa stanowi również znajomość chirurgii plastycznej. Przydaje się ona wówczas, kiedy dana część twarzy powiązana z jamą ustną uległa zranieniu czy też w przypadku wrodzonych wad, które można naprawić dzięki zabiegowi chirurgicznemu.

Chirurg stomatologiczny w pracy

Co wyleczy chirurgia stomatologiczna?

Oprócz wymienionych zabiegów robionych przez chirurga stomatologicznego, dziedzina ta pozwala na znacznie więcej. Chirurg stomatolog podejmuje się także leczenia raka okolic twarzy wraz z rekonstrukcją danej części ciała, a także rekonstrukcji czaszki. Chirurg stomatolog ma także wiedzę z pogranicza neurochirurgii, czyli dziedziny zajmującej się schorzeniami układu nerwowego – wiedza ta pomaga mu w diagnozie schorzeń, które są widoczne w okolicach szczęki czy twarzy, a które są połączone również z innymi częściami ciała.

Jednym ze schorzeń podlegających pod kompetencje chirurga stomatologicznego, związanym z układem nerwowym jest neuralgia nerwu trójdzielnego, czyli tego, który znajduje się w skroniach i czole, a dalej przechodzącym przez nos i brodę. Jest to nerwoból pojawiający się na krótko, na przykład podczas wypicia lub zjedzenia czegoś bardzo zimnego, lub twardego czy też podczas poruszania wargami w trakcie mówienia. Chirurg stomatolog może samodzielnie wykonać dany zabieg lub też skierować pacjenta do neurologa, czyli specjalisty stricte od schorzeń nerwów.

Model zębów

Chirurgia stomatologiczna jest zatem dziedziną obejmującą ogromny zakres wiedzy i kwalifikacji. Specjaliści z tej dziedziny są w stanie nie tylko leczyć standardowe schorzenia zębów, lecz także podejmują się znacznie bardziej skomplikowanych procedur, takich jak wyrywanie zębów mądrości, wstawianie implantów zębowych czy dopasowywanie aparatów ortodontycznych. Jednak zakres ich pracy obejmuje nie tylko same zęby i okolice szczęki, lecz także obszar jamy ustnej oraz całej twarzy.

Chirurg stomatolog zajmuje się leczeniem osób z rakiem okolic twarzy oraz rekonstrukcją tych elementów, które w wyniku leczenia zmieniły swój kształt. Pozwala mu na to wiedza z zakresu chirurgii plastycznej. Chirurgia stomatologiczna jest zatem z całą pewnością dziedziną, w ramach której wykonywane są kompleksowe i skomplikowane operacje oraz zabiegi, wykraczające poza standardowe leczenie odbywające się w gabinetach stomatologicznych w trybie regularnym. Chirurgia stomatologiczna zajmuje się tym, co wymaga dodatkowych kwalifikacji i specjalistycznego sprzętu.

Relacjonuje placówka Medyczna Perfect Smile Clinic Garnizon posiadająca ponad 23 letnie doświadczenie.