Co można jeść po gastroskopii?

Problemy z układem pokarmowym to bardzo częste dolegliwości dzisiejszych czasów. Przyczyny można doszukiwać się w spożywaniu wysoko przetworzonych produktów, których jednak nie sposób uniknąć, dlatego też jeśli nasze samopoczucie się pogarsza, mamy silne bóle brzucha, nudności, zgagi, a nawet krwawienia z żołądka, to konieczne jest zasięgnięcie specjalistycznej pomocy i wykonanie gastroskopii.

Co to jest gastroskopia?

Jest to nic innego jak badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego pozwalającego wykryć najróżniejsze choroby związane z przełykiem, żołądkiem czy dwunastnicą.

Gastroskopia polega na wtłoczeniu przez gardło giętkiej rurki wyposażonej w kamerkę oraz inne elementy dobierane w zależności od specyfiki badania, np. w kleszczyki do pobierania wycinków tkanek. 

Jest ona całkowicie bezbolesna, jednak pacjent odczuwa całkiem duży dyskomfort podczas badania ze względu na obecną w ciele rurkę. Aby zmniejszyć to nieprzyjemne uczucie, gastroenterolog stosuje zazwyczaj znieczulenie miejscowe – psika gardło specjalnym sprayem z lidokainą – które ma zminimalizować odruchy wymiotne. Jeśli jednak jakiś pacjent przejawia te odruchy na bardzo silnym poziomie, wówczas stosuje się znieczulenie całkowite pod narkozą, podobnie jak w przypadku dzieci.

Jak wygląda gastroskopia?

Na początku lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem w celu zdobycia informacji o ogólnym stanie zdrowia, przyjmowanych lekach i ewentualnie występującym uczuleniu po danym leku.

Następnie kładziemy się na kozetce w pozycji bocznej z nieznacznie uniesioną górną połową ciała. Wtedy lekarz wykonuje znieczulenie miejscowe lub też poznajemy anestezjologa, który wykonuje całkowite znieczulenie.

Gdy już jesteśmy przygotowani do badania, wtedy zostaje nam wprowadzony do gardła endoskop, który monitoruje całą drogę górnego przewodu pokarmowego od przełyku po zalążek dwunastnicy. Jeśli lekarz wykrywa tam niepożądane ciała jak np. wrzody, stan zapalny czy guzki rakowe, wówczas pobiera fragment tkanki w celu wykonania bardziej szczegółowych badań i opracowania planu leczenia.

Badanie polegające na samym monitorowaniu trwa zaledwie 15 minut, jednak jeśli specjalista pobiera tkanki z różnych fragmentów przewodu, czas ten może się wydłużyć.

Jak przygotować się do gastroskopii?

Skoro badanie to dotyczy układu pokarmowego, to najlepiej jeśli przychodzi się na nie na czczo lub też 8h po zjedzeniu ostatniego posiłku. Wszelkie napoje można spożyć maksymalnie 4h przed badaniem, chyba że pacjent musi zażyć standardowo brane leki, których nie może odstawić nawet na czas badania.

Specjaliści od gastroskopii z Jeleniej Góry zapewniają, że nie jest to bolesny zabieg, ale mimo to większość ludzi, idących na nią pierwszy raz się jej obawia. Nie ma w niej nic strasznego, jedynie uczucie dyskomfortu, które jednak będzie mniejsze jeśli pójdziemy na badanie z dobrym nastawieniem.

Podczas badania otrzymuje się znieczulenie i niezależnie od jego formy działa ono na człowieka lekko otumaniająco i osłabiająco, dlatego wskazane jest, by pacjent nie przychodził na gastroskopię sam, a raczej by miał zapewnione wsparcie i ewentualny transport do domu, bowiem prowadzenie auta w stanie po znieczuleniu jest zabronione.

Co i kiedy można jeść po gastroskopii?

Jako że badanie to nie jest zbyt inwazyjne i zazwyczaj nie wymaga dalszej hospitalizacji, chyba że lekarz wykryje poważne schorzenia w układzie pokarmowym, więc pierwszy posiłek można jeść już 2h po przeprowadzonym badaniu.

Może się to wydawać długim czasem, jednak mając w sobie ciało obce przechodzące przez gardło przez min. 15 minut, człowiekowi i tak nie chce się jeść. Problem pojawia się w przypadku picia, bowiem w ciągu tych 2h nie zaleca się również pić, by przez znieczulone jeszcze gardło niczym się nie udławić.

Po wskazanym czasie postu można już normalnie spożywać pokarmy i napoje. Ważne jest jednak, by były one lekkostrawne, niezbyt gorące, wykluczające produkty pikantne i gazowane, by przypadkiem nie podrażnić śluzówki i nie odczuwać zbędnych dolegliwości po zabiegu.

warzywa i owoce

Widać więc, że nie ma absolutnie żadnych powodów, by sądzić, że gastroskopia jest strasznym badaniem. Jest ona krótka, nieco niekomfortowa, ale przy tym bezbolesna i pozwalająca na odkrycie naprawdę wielu mniej lub bardziej poważnych schorzeń, niedających się wykryć w inny sposób. Można nawet powiedzieć, że czasem lepiej warto przez chwilę się pomęczyć, by później nie musieć w dużo większych bólach walczyć o życie.