Badania okresowe – kiedy i jakie należy robić?

Badania okresowe to nic innego jak pakiet badań profilaktycznych, które należy przeprowadzać w regularnych odstępach czasowych. Dzięki badaniom możemy zapobiec poważnym chorobom i schorzeniom, które rozwijają się w organizmie bez naszej wiedzy. Zaniedbania w tej sferze nie tylko mogą prowadzić do poważnych powikłań, ale również skomplikowanego leczenia, a nawet śmierci.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że regularnie powinno przeprowadzać pełny przegląd swojego zdrowia. Badania okresowe pozwalają zadbać o dobre samopoczucie i zweryfikować, czy jakaś część naszego zdrowia nie wymaga specjalistycznej pomocy lekarskiej. Dlatego nie warto zaniedbywać tego obowiązku i badać się regularnie.

Czym są badania okresowe?

Podstawowe badania okresowe to badania, które należy przeprowadzać raz do roku lub częściej. W ich skład wchodzą badania ogólne, które nam oraz specjalistom pozwalają odczytać najważniejsze informacje związane ze zdrowiem. Ochrona zdrowia jest niezwykle istotnym aspektem, dlatego nie ma co jej bagatelizować.

Trudno jest jednak znaleźć czas, aby regularnie pojawiać się w gabinecie zabiegowym w celu przeprowadzenia badań profilaktycznych. Niekiedy jest to kwestia pracy w nieodpowiednich godzinach, innym razem – brak określonych środków finansowych. Jednak proste badanie morfologiczne jest w stanie wykryć poważniejsze zmiany chorobowe zachodzące w organizmie.

Czym jednak badania okresowe ogólne są? Są to badania podstawowe, dające najwięcej informacji o stanie zdrowia pacjenta. Pozwalają one na niemal natychmiastowe wykrycie choroby lub przypisania jej objawów. Najczęściej do badań okresowych zalicza się przede wszystkim badanie krwi oraz moczu.

Badania profilaktyczne – dlaczego są tak ważne?

Regularne badania diagnostyczne są niezwykle ważne, gdyż w razie potrzeby pozwalają na wdrożenie konkretnego leczenia. Każdy pacjent powinien się badać, niezależnie od swojego stanu zdrowia, wieku lub schorzeń towarzyszących. Tylko w taki sposób można kontrolować zdrowie. Takie badania można wykonać w Centrum Medycznym Doktor w Wałbrzychu.

Wiele osób mylnie zakłada, że skoro prowadzą zdrowy tryb życia, a ich organizm nie daje żadnych widocznych objawów i dolegliwości to ich organizm funkcjonuje bez zarzutu. Takie podejście mają zazwyczaj osoby młode, którym trudno jest znaleźć czas i chęci na badania. Dopiero silny ból zmusza ich do tego, aby zasięgnąć pomocy lekarskiej.

Okazuje się jednak, że w większości przypadków regularne przeprowadzanie badań okresowych pozwala na lepsze ogarnięcie swojego stanu zdrowia. Złe wyniki badań zmuszają do podjęcia aktywności fizycznej, rozpoczęcia suplementacji czy zupełnej zmiany stylu życia. Niekiedy cykliczne badania pozwalają na uchronienie się od poważnych chorób lub chorób cywilizacyjnych.

Jakie badania okresowe warto regularnie robić?

Jakie zatem badania profilaktyczne należy regularnie przeprowadzać? Lekarze specjaliści zalecają, aby minimum raz do roku przeprowadzić:

  • podstawową morfologię, w tym wskaźnik OB,
  • badanie ogólne moczu,
  • sprawdzić poziom cukru i glukozy we krwi,
  • badanie próby wątrobowej,
  • sprawdzenie tarczycy,
  • badanie kreatyniny oraz pełny lipidogram.

Jednym z najważniejszych badań okresowych jest wykonanie podstawowych badań morfologicznych. To właśnie one wskazują potencjalne zmiany chorobowe w organizmie i alarmują nas, że konieczne jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki. Dlatego też w wielu przypadkach lekarze oprócz podstawowej morfologii zlecają również sprawdzenie tarczycy, wątroby, cukru we krwi oraz kreatyniny. Wszystkie te wskaźniki są weryfikowane na podstawie pobranych próbek krwi i wysyłane do laboratorium.

badania diagnostyczne

Centrum Medyczne Doktor w Wałbrzychu oferuje pełen pakiet badań podstawowych i rozszerzonych związanych z profilaktyką zdrowia dla pacjentów w każdym wieku. Zgłosić się można zarówno na badania okresowe, jak i te, które wykonuje się raz na kilka lat. Pacjenci z poważnymi schorzeniami, którzy wymagają specjalistycznej pomocy lekarskiej, powinni natomiast badać się znacznie częściej niż inni.

Badania okresowe w przypadku osób chorych na tarczycę oraz zmagających się z problemami sercem, wysokim poziomem tkanki tłuszczowej lub cukrzycą, powinny być przeprowadzane znacznie częściej. Zaleca się, aby pacjenci raz na dwa, trzy miesiące sprawdzali swój stan zdrowia. Warto również o takie badania poprosić swojego lekarza prowadzącego.